Миналата година всички региони на света са претърпели екстремни метеорологични явления, свързани с водата, а милиарди хора все още страдат от недостатъчен достъп до ценната течност, предаде Франс прес, позовавайки се на предупредителен доклад на Световната метеорологична организация (СМО). 

Условията в обширни райони на планетата са били по-сухи от обичайните през 2021 г. под влиянието на климатичните промени и метеорологичния феномен Ла Ниня, се посочва в първия годишен доклад на организацията за състоянието на глобалните водни ресурси. 

СМО изготвя доклада, за да подпомогне оценката на въздействието на климатичните, екологичните и обществените промени върху водните ресурси на планетата. 

Годишната равносметка има за цел да помогне и за наблюдението и управлението на ограничените световни сладководни ресурси, за да отговори на нарастващото търсене.

"Последиците от климатичните промени често се усещат чрез водата. Става въпрос например за по-интензивни и чести суши, по-екстремни наводнения, по-неравномерни сезонни валежи и ускорено топене на ледници. Те оказват каскаден ефект върху икономики, екосистеми и всички аспекти на ежедневието ни. Въпреки това, разбирането ни за промените, настъпващи в разпределението, количеството и качеството на сладководните ресурси, е недостатъчно", каза в изявление генералният секретар на СМО Петери Таалас.  

Понастоящем 3,6 милиарда души са изправени пред недостатъчен достъп до вода поне един месец в годината.
Очаква се до 2050 г. тази цифра да нарасне до над пет милиарда души.

В доклада се посочва също, че между 2001 и 2018 г. 74 процента от всички природни бедствия са били свързани с водата.

"През 2021 г. всички региони претърпяха екстремни хидроложки събития под формата на наводнения и суши, които оказаха значително въздействие върху общностите и причиниха много смъртни случаи", се казва в доклада.
 
В сравнение с 30-годишната средна хидроложка стойност, през 2021 г. в обширни райони на света са наблюдавани по-сухи от обичайните условия. Такъв е случаят с река Рио де ла Плата в Южна Америка, която понася трайна суша от 2019 г., с южната и югоизточната част на Амазонка, както и с басейните на реки в Северна Америка, сред които Колорадо, Мисури и Мисисипи.