С исторически рекорд от 179 317 гласа Пазителят на Беловежката девствена гора – полският дъб, наречен Дунин – стана носител на тазгодишната почетна титла „Европейско дърво на годината“. Негов подгласник, със 168 284 гласа, е Дъбът от гората на Банкета в Конксо, който ще отнесе сребърния медал в Испания. Триумвиратът на дъбовете затваря с третото място португалският Голям корков дъб, със 70 563 гласа. Резултатите от международния конкурс за любими на хората дървета бяха обявени на 22 март 2022 г. на церемония по награждаване, която се проведе отново в Брюксел след 3-годишно прекъсване.

„Европейско дърво на годината“ е начинание, което цели да изтъкне огромното значение, което имат дърветата в природното и културно наследство на всяка страна, както и важността на екосистемните услуги, които те ни предоставят. Конкурсът търси дърветата с история – онези, които са пуснали корени в сърцата и живота на хората и общността. В настоящото 12-о издание със свои обични дървета се включиха 16 страни – Белгия, България, Великобритания (Шотландия), Естония, Испания, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Русия, Словакия, Унгария, Франция, Холандия, Хърватия, Чехия. Победителят се избира чрез едномесечно онлайн гласуване, отворено за обществеността, което се проведе през февруари.

 

Тази година бяха подадени общо 769 212 гласа, което е доста повече от предходната, и е радващо, че красивата идея на това начинание успява да докосне все повече хора и да привлече тяхното внимание и подкрепа. За съжаление, поради нахлуването на Русия в Украйна организаторите взеха нелекото решение да изключат руския финалист от надпреварата и да не броят гласовете, подадени за Дъба на Тургенев, тъй като прецениха за важно да се присъединят към международните усилия страната да бъде отстранена дори от спортни и културни мероприятия, независимо че участието на това величествено дърво със славна история радваше мнозина.

„Щастливи сме да съобщим, че церемонията по награждаване може отново да се проведе в Брюксел и да се срещнем всички заедно, с организаторите на националните конкурси, с номиниращите общности, както и с наши приятели и поддръжници. Събитието ще се излъчва в социалните мрежи, но нищо не може да замени личните срещи. Обещаваме, че ще работим усилено, за да направим градовете си отново по-зелени и да запазим нашите земи здрави и устойчиви на промените в климата. С помощта на местните общности това е осъществимо!”, отбеляза Йозеф Яри от сдружение „Партньорство за околна среда“, организатор на конкурса.

Пазителят на Беловежката девствена гора – 400-годишен обикновен дъб, наречен Дунин – расте в покрайнините на една от най-известните низинни гори не само в Полша, но и в Европа. Той е силно почитан и буди възхищението както на местните хора, така и на туристите, посещаващи тази част на страната, наричана Европейския край на зубъра. Дъбът е вдъхновение за много художници. Удивлява във всеки сезон – не само с китната си разлистена корона, но и когато показва голите си загадъчно извити клони.

Тази година България бе представена от Дядо-Кольовото дърво при село Студена, общ. Свиленград, което се извисява като защитник над селото и с годините се е превърнало в стожер на българщината и вярата на неговите жители. Според преданията то е част от някогашна гъста гора. Заради нея и минаващата река там се заселват първите жители на Студена – българи, криещи се от турските набези. Величественият 350-годишен летен дъб бе подкрепен от 24 431 гласа и зае 14. място.