Дим от канадските пожари над Европа: няма опасност за здравето
Дим от канадските горски пожари достигна Европа, но не представлява заплаха за здравето, уверяват учените от програмата „Коперник“.
Димът от мащабните горски пожари в канадските провинции Манитоба и Саскачеван прекоси Атлантическия океан и достигна Северозападна Европа, съобщават учени от европейската програма за наблюдение на Земята „Коперник“, цитирани от АФП. По думите им, димът се намира на голяма височина и не застрашава здравето на населението.
Димът преминава над континента
Сателитни данни показват, че димът, съставен основно от въглероден оксид, за първи път е пресекъл Средиземноморието на 18 и 19 май, достигайки Гърция и Източното Средиземноморие. Втори пренос е наблюдаван в края на май, когато пушекът достигна Северозападна Европа на 1 юни. Прогнозите сочат, че и през следващите дни ще има нови преноси над континента.
Без сериозно въздействие върху качеството на въздуха
От „Коперник“ подчертават, че подобни епизоди обикновено се случват на висока надморска височина и не влияят значително върху качеството на въздуха на повърхността. Основните последици са по-мъгливо небе и по-интензивни червеникави или оранжеви залези.
Извънредно положение в Манитоба и Саскачеван
Канадските провинции Манитоба и Саскачеван обявиха извънредно положение в края на май поради тежки пожари, предизвикани от продължителна суша. Хиляди хора бяха евакуирани. По данни на „Коперник“, централна Канада е регистрирала значителни емисии на парникови газове в началото на юни.
Сезонът на пожарите – над нормалното
Канадските власти предупреждават, че през юни и юли се очаква сезонът на горски пожари да е „над нормалното“ в централната и западната част на страната, а през август – „значително над средното“, главно поради тежката или екстремна суша в редица региони.
Огромни пожари и в Русия
Горски пожари бушуват и в далекоизточните райони на Русия, особено източно от езерото Байкал. От началото на април досега те са довели до изхвърляне на приблизително 35 мегатона въглероден диоксид в атмосферата, сочат данни на „Коперник“.