Вероника Колева е новото лице на българската наука
Победителят в тазгодишното издание на Famelab 2017, чийто бляскав финал вчера сложи край и на седмото издание на Софийския фестивал на науката, е Вероника Колева!
Тя ни разказа за удивителните влечуги – геконите – които са способни да се катерят по стени и дори да се задържат по тавана.
„Малки, меки, пухкави. Ходят по стените с Вандервалсови сили.“ – така отговаря Вероника пред БНТ, когато трябва да обясни геконите в 30 секунди.
„Като малка исках да имам суперсили!“ – заяви тя. Тези "свръхвъзможности" се дължат на многобройните малки власинки, които покриват кожата на лапичките им. Така многократно увеличената площ на крачетата им предизвиква силите на Ван дер Ваалс. Такъв фантастичен материал вече е създаден преди три години - полиоретанов еластомер. Може би ние няма да имаме възможност да се катерим по стените, но НАСА би могла да го използва, за да помогне на астронавтите в космическите им разходки.
Вероника ще представи България на международния финал в Челтнъм по-късно тази година.
„За мен това е огромна отговорност. Идеята, че самата аз трябва да представя целия екип, всички мои колеги, които бяха във Famelab, си е тежест, но приятна тежест“, заяви тя.
Създаден през 2005 г. от Челтнъмския фестивал на науката, днес "Лаборатория за слава FameLab" вече е най-големият конкурс по комуникация на науката в света. Целта му е да открие, обучи и развие младите учени и инженери в комуникатори.
Благодарение на партньорството с Британски съвет през 2007 г. конкурсът стана международен и до днес повече от 5000 млади учени и инженери от над 25 страни са участвали в него.
Тази година финалистите в конкурса бяха девет. Освен на Вероника, журито на Famelab връчи награди на Веселин Русенов – студент по компютърни науки и Трендалина Исене – студентка по генетика. Трендалина спечели вота на публиката със своето обяснение на механизма за РНК интерференции и приложението им в борбата срещу рака.
„Наука има навсякъде около нас, от една страна, и ние като граждани трябва да знаем каква наука има и до колко тя е важна, за да можем да я подкрепяме. – каза директорът на Британския съвет Любов Костова за БНТ. „Липсват хора в науката и ние трябва да можем да насърчим младите хора да се влеят в нея.”
Снимка: Британски съвет
Снимка: Британски съвет