Учени от Кеймбриджкия университет съобщават, че са открили за първи път четворна ДНК спирала в човешки клетки, пише Би Би Си.

Прочутата "молекула на живота", която носи генетичния ни код, е известна като "двойна спирала"  след като преди 60 години Джеймс Уотсън и Френсис Крик откриват каква е структурата й.

Но сега британски учени съобщават в сп. Nature Chemistry, че "четворната спирала" също присъства в клетките ни и вероятно има връзка с раковите заболявания. Според тях контролът върху тези структури ще доведе до нови начини на борба със заболяването.

В продължение на няколко години екипът на д-р Шанкар Баласубраманиан от химическия факултет на Кеймбридж търси четворната версия на ДНК, която учените са създали в лабораторни условия.

Тя е наречена G-квадриплекс. G е гуанин - една от четирите химични групи, известни като нуклеотидни бази, които изграждат човешката ДНК (останалите три са цитозин, аденин и тимин). Такава четворна структура изглежда се образува там, където гуанинът е в значително по-големи количества.

Такава структура е наблюдавана по-рано в относително прости микроорганизми, но за първи път в човешка ДНК.

Учените с ръководител Джулия Бифи, изследовател в лабораторията на Баласубраманиан създават флуоресцентно оцветени антитела, които са специално предназначени да проследяват и да се свързват с участъци от ДНК, в които се открива четворната структура, така че да може да се онагледи кога и къде възникват тези структури в рамките на клетъчния цикъл. Оказва се, че това се случва в т.нар. S-фаза, точно преди клетъчното делене.

Според проф. Баласубраманиан, ако четворната спирала участва в развитието на някои видове рак, ще бъде възможно да се създадат синтетични молекули, които могат да спрат репликацията й. Той се надява фармацевтичните компании да се започнат проучвания в тази посока.