Човешкият мозък съзрява чак към 40 г.
Британски учени откриха, че мозъкът продължава да се развива след детството и пубертета и този процес не спира и след 30-ия лазарник, съобщава Physorg. Тези резултати противоречат на установените представи за съзряването на биокомпютъра ни в много по-ранна възраст.
Откритието се отнася до част от мозъка, разположена точно зад челото. Префронталният кортекс се развива най-дълго и отговаря за най-сложни познавателни функции - такива като планиране и вземане на решения. Освен това играе ключова роля за социалното осъзнаване и поведение, за съчувствието и взаимодействието с други хора. Според проф. Сара-Джейн Блейкмор, невролог от Юнивърсити Колидж, Лондон, точно тази част от мозъка ни прави хора, защото определя много наши личности характеристики.
Според Блейкмор префронталният кортекс започва да се изменя в ранното детство и после се реорганизира в късния пубертет. Но продължава да се развива и след това.
Това може би обяснява защо възрастни понякога се вдетиняват, цупят и налагат с мрънкане, както и защо някои не се чувстват комфортно в компания до доста напреднала възраст.