Ох, пак синина! Откъде се взе? Не помня да съм се удряла. Само така изглежда, или на жените наистина им излизат по-лесно синини, отколкото на мъжете?

Вярно е: в сравнение с мъжете, жените са по-склонни да се сдобиват със „синки“. Но защо е така? В кожния слой под епидермиса, т.нар. дерма, има плетеница от колагенови влакна, които придържат останалата кожа като в мрежа. Освен това колагенът се грижи кожата да бъде стегната и опъната.  И тук е голямата разлика между мъжете и жените.

Женската кожа по природа съдържа повече мазнини и по-малко колаген. Причината е, че при една бременност кожата трябва да може да се разтяга. При мъжете, обратно, съединителната тъкан е по-здрава, а колагеновият слой – по-плътен и непропусклив. Ето защо техните кръвоносни съдове, които се намират отдолу, са много по-добре защитени от тези на жените. Когато жената се удари, съединителната тъкан не смекчава толкова успешно натиска, вследствие на което кръвоносните й съдове биват засегнати по-бързо, отколкото при мъжете.

Тъкмо поради тези разлики в структурата на кожата жените имат целулит много по-често от мъжете. Друга причина защо са по-податливи на хематоми е, че хормонът естроген в женското тяло отслабва стените на кръвоносните съдове. Затова, за съжаление, жените по-често страдат и от разширени вени.

Още няколко фактора благоприятстват сините петна:

Възраст: с напредване на възрастта кръвоносните съдове се късат по-лесно, а кожата изтънява поради загубата на колаген.

Медикаменти: някои антикоагуланти като аспирина, чиято основна съставка е  ацетилсалициловата киселина,  могат да намалят кръвосъсирването. Това, от своя страна, улеснява образуването на синини.

 Различна съединителна тъкан: всяка кожа е специфична, затова някои хора са по-предразположени към кръвоизливи от други.

 Проблеми с кръвосъсирването и оросяването: в редки случаи, поради нисък брой на  тромбоцитите, подкожен хематом може да се появи и при най-леко докосване.