Ако вярвате на всичко, което се изписа за слънчевата буря, която днес и утре може да спре работата на спътниците, да прекъсне тока и какво ли още не, нищо чудно да сте разтревожени.

„Съвсем честно казано, това са глупости“ - казва Робърт Рътлидж от Space Weather Prediction Center (SWPC), космическия център за прогнозиране на времето, част от Националната агенция за океанските и атмосферни изследвания на САЩ. Слънчевата буря наистина се очаква да засегне Земята от 14 до 15 март, но със сигурност не е масивна.

Явлението, известно като геомагнитна буря G1, всъщност е сред най-безобидните слънчеви бури от подобен тип и вероятно няма да създаде нито един от сериозните проблеми, за които се говори в последните няколко дни.

Според специалистите от SWPC e възможно слънчевата буря, която ще се случи когато заредените слънчеви частици взаимодействат с магнитното поле на Земята, може да причини „слаби колебания в електрозахранването“ и да има „незначително въздействие върху сателитните операции.“ Това е далеч от тревожните прогнози за спиране на всички сателити, прекъсване на тока и пр.

G1 е най-слабата геомагнитната буря върху скала от пет. Умерените бури, известни като G2, са малко по-интензивни, въпреки че все още не са причина за безпокойство. Тежките бури G4 и екстремните G5 са наистина обезпокоителни геомагнитни явления, които биха могли да причинят сериозни проблеми със захранването на Земята и на спътниците в космоса.

Има обаче един потенциален ефект от връхлитащата ни слънчева буря, на който си струва да се обърне внимание:  той може да се прояви под формата на забележителни слънчеви сияния.

Северното сияние ще се вижда далеч на юг благодарение на потока от заредени частици по пътя към нас. Тези частици могат да достигнат горния слой на земната атмосфера, където да взаимодействат с неутралните частици и те сияят като блестящи ленти на фона на нощното небе.

Зрелищно, нали?

Източник: Mashable