Старото клише, че жените говорят повече от мъжете, е вярно, показа изследване.

Американски психолози и невролози от Университета на Мериленд установиха, че това се дължи на специален „протеин на езика“, наречен Foxp2, който се намира в мозъка. Оказва се, че той се среща в по-големи количества при жените, отколкото при мъжете. Любопитен факт – мъжките плъхове имат повече Foxp2, отколкото женските.

Наскоро друго изследване установи, че дамите изговарят по 20 000 думи на ден, докато мъжете – само по 13 000.

„Нашите открития подсказват, че половите различия в мозъка и поведението са по-големи, отколкото се смяташе досега“, казва проф. Маргарет Макарти, ръководителка на проучването.

Учените решили да определят какво кара мъжките плъхове да издават повече звуци от женските. За тази цел те отделили гризачи на 4 дни от тяхната майка и в рамките на пет минути преброили броя на техните писъци в „ултразвуковия спектър“ – честоти, които хората не могат да чуят.

Оказало се, че мъжките плъхове плачели много повече от женските и съответно имали два пъти повече протеин Foxp2. Впоследствие учените намалили количеството на протеина в мъжките плъхове и го увеличили при женските. Резултатът бил незабавен – женските започнали да писукат повече, а мъжките по-малко.

Накрая учените взели проби от 10 деца на възраст между 3 и 5-годишна възраст и установили, че момичетата имат 30 процента повече протеин Foxp2 от момчетата. Така че следващият път, когато някой ви нарече бърборана, разполагате с научни факти, които ще ви оправдаят!