Фестивалната програма на най-голямото градско културно събитие A to JazZ тази година превръща Южен парк II в мащабна сцена за уърлд музика, нови български артисти и утвърдени джаз таланти с над 30 изпълнители и авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Холандия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.  За първи път у нас пристигат наследниците на американската джаз легенда McCoy Tyner, изключителнат френска вокалистка Cyrille Aimée и феноменалните новатори Knower. Акценти от българска страна са дебютиращите Postcard, Михаил Йосифов и Новините в джаза, модерният фюжън проект Frantik Zen с изпълнители от България и Испания, и много други.

През 2024 фестивалът се завръща с още по-стойностна селекция от висококачествена джаз и уърлд музика, форум за обмяна на професионален опит, инициативи за по-чиста природа и значим принос за икономиката на столицата и международния имидж на София като културна дестинация. Фестивалният парк посреща посетителите и с редица целодневни активности - традиционната арт зона с най-много артисти и изложители от всички издания до сега, инсталации, вдъхновени от градската среда и култура, както и детските образователни музикални срещи, спортни активности в джаз ритми и легендарните джем сешъни в РЦСИ “Топлоцентрала”.

Първият ден на фестивала е посветен изцяло на шоукейс талантите, избрани да представят своите музикални проекти сред повече от 200 артисти от 29 държави. Фестивалът открива с дванадесет таланти за публиката и международните делегати, сред които полската група Chrust, съчетаваща модерни етно мотиви, чувственото дамско трио Sinafi от Истанбул, саксофонистът с фолклорни мотиви Александър Михайлов, португалският китарист Manel Ferreira, вълнуващите дъб, груув и джаз музиканти от Kosmo Sound и неповторимият афро стил с блус и фънк нотки на Serge Ananou.

На 5 юли Postcard ще представят дебютния си албум „Stories“ с авторска музика на всеки един от музикантите, а Александър Славчев ще се качи на сцената с дебютния си соул албум. Откритието на полската джаз сцена Kinga Głyk ще изсвири своя пети албум, продуциран от основателя на Snarky Puppy Майкъл Лийг. В събота музикалната селекция ще преведе зрителите през няколко жанра в модерен синтез и съвременно звучене с Георги Илиев и неговия алтернативно-експериментален проект Mista Future, PeYotoff на соло китаристът Петър Йотов и бандата Austrian Syndicate. Фестивалът ще завърши с етно ансамбъла YIK-CCN от монголските степи от Пекин, музикалната формация на виртуозния тромпетист, аранжор и композитор Михаил Йосифов – Новините в джаза, и философския поглед върху музиката на каталунския саксофонист Арнау Гарофе Фарас с проекта му Frantik Zen, който от години живее и твори в България.

Ежегодната двудневна професионална конференция Music Talks отваря мащабната тема за “Фестивалите и градовете”, която разглежда културните събития през различни ъгли като интернационализация и международен маркетинг, привличане на чуждестранна публика, фестивални концепции, отношения между градовете, събитията и гражданите, еколoгия и устойчиво развитие и други. Близо 20 специалисти от световно известни фестивали, сред които Eric Ritz (Coachella), Marta Pallarès (Primavera Sound), Lisa Nasta (Glastonbury), Beatriz Garcia (Международен Олимпийски комитет), Csaba Mata (O.Z.O.R.A) и други, ще споделят опит и дискутират приноса на фестивалите за развитието на градовете, културата и туристическия имидж на страната, икономическият ефект и екологичният отпечатък на музикалните събития в градска среда.

От 4 до 7 юли фестивалният парк традиционно ще забавлява многохилядната аудитория  с различни активности през целия ден. Мащабният арт базар тази година обединява повече изложители от всякога, а инсталациите из парка ще вдъхновяват посетителите към устойчив начин на живот и грижа за природата. Едни от най-атрактивните брандове в града ще поддържат фестивалното настроение в обособената street & food зона, където посетителите ще могат да се сдобият с фестивални чаши за многократна употреба, да се грижат за природата чрез разделно събиране на отпадъците, както и да депозират своите пластмасови бутилки.

Паралелната програма в РЦСИ Топлоцентрала продължава мисията на фестивала да развива уважение и любопитство към музиката у най-малките с музикалните работилници A to JazZ Kids, както и да обединява различни стилове, таланти и опит във виртуозните вечерни джем сешъни. Градския фестивал се грижи и за добрия фестивален тонус със сутрешни A to JazZ Йога практики и A to JazZ групови тренировки на терасата отново със свободен достъп.

A to JazZ се провежда с подкрепата на Столична община - Календар на културните събития, Министерство на културата, Министерство на туризма,  Национален фонд “Култура”, Италианския културен институт, Френския институт в България, Институт Сервантес, Полския институт в София,  Европейската шоукейс платформа за уърлд музика “Upbeat” и Европейския съюз. A to JazZ е член на Yourope - Европейска фестивална асоциация и Европейската джаз мрежа.