Децата се изграждат като личности най-вече благодарение на родителите си. През техните очи опознават света, научават се на правилно и грешно, създават си ценности, интереси, позиция. Много е важно родителите да възпитават, да бъдат до децата си, но и да не ги задушават. Най-важното, което родителите на добрите деца правят, е:

  1. Изслушват. Не заповядват. В ролята си на родители прекарваме твърде много време в наставления, каране, хокане… Понякога нямаме сили дори да обясняваме защо нещо не е позволено или защо сме недоволни от поведението на детето. Според психолозите е важно да прекарваме поне по един час на седмица, правейки нещо положително с детето си, без да го критикуваме, да споделяме с него нашата гледна точка, аргументи и съвети. Вместо това просто слушайте, наблюдавайте и давайте позитивна обратна връзка. Това помага за развитието на мозъка на детето и най-вече на онази част, която отговаря за дълготрайната памет.
  2. Съпричастни са. Старайте са да не поставяте чувствата на своето дете на първо място на всяка цена и при всяка ситуация. Умението да му се скарате, когато е наранил друг човек е много важно и е градивен фактор в израстването на детето и формирането на ценностната му система. Съпричастността и милото отношение трябва да бъдат първи приоритет в дома. Напомняйте на детето си да демонстрира уважение и да се грижи за възрастните, да бъде внимателно към хората.
  3. Правят наказанията ефективни – трябва да бъдат кратки и незабавни, за да има полза от тях. Разбира се, не наказвайте детето си, защото е счупило някоя чаша, без да иска например. И под наказание разбираме да го лишите от любимото му занимание, да му откажете лакомство, да му отнемете някоя играчка – всичко онова, което ще го накара да запомни случката и да внимава занапред. В никакъв случай не прибягвайте до физически наказания или психически унижения.
  4. Показват нещата през мащабната картина. Важно е децата да разбират, че са част от едно глобално общество, в което действията имат последствия. Още от ранна възраст децата трябва да са наясно, че има хора с различен живот и култура. Окуражавайте детето си да изразява благодарност към всеки в живота си – включително към хората, които събират боклука или пък към сервитьора в ресторанта. Внимателно ги насочвайте към това да обърнат внимание на новия ученик, когото всички изолират, или към детето, което се е ударило на площадката, обяснявайки как това мило отношение може да помогне на някого да се почувства по-добре.
  5. Не хвалят доброто поведение всеки път. Няма нужда при всяка добра постъпка или няколко часа послушание детето да получава похвали или награда за това. Подобна реакция би го накарало да се държи добре не защото съзнава, че е правилно, а само за да получи нещо в замяна. Помогнете му да разбере, че благодарността е достатъчна похвала за доброто дело. Затова, когато помагат у дома, без да ги помолите, едно топло „благодаря“ може да окуражи децата да продължат да го правят и да им доставя удоволствие. Възнаграждавайте само наистина големите действия.