Новороденото носи радост, щастие, изпълва дома с уют и топлина, но също така изисква сериозни грижи, внимание и отговорност. Обикновено младите родители се сблъскват с редица трудности в началото, преминават през различни препятствия, докато опозноят нуждите на своето бебе и се научат да полагат адекватни грижи за него. Бъдете подготвени за големи промени в живота си. Повече нищо няма да бъде същото, но може да бъде много по-хубаво. Ето основните предизвикателства, с които се сблъскват младите родители, както и уменията, които е задължително да развият:

1. Как да държим бебето?

Когато за пръв път ни връчат новороденото в ръце, повечето от нас не знаят дори как да правилно да го поемат. Редица родители споделят, че изпитват откровен страх да не го наранят, като паниката е най-голяма за правилното положение на главичката. Вратът на детето е изключително крехък и е много важно, когато го повдигате, винаги да придържате главичката му с ръка. Ваше задължение е да подсигурите, че държите бебчето правилно - едната ръка под главичката, другата под ребрата му. Също така, трябва да внимавате с меките участъци от главата на новороденото, защото фонтанелата е изключително мека – тя се затваря напълно до втората година от живота на детето.

2. Колко е важно майките да се погрижат за себе си през първите 30 дни след раждането?

Всеки педиатър ще ви каже от какво огромно значение е майката да е в добро психическо и физическо здраве, за да полага адекватни грижи за новороденото. Също така ще ви посъветва да си почивате при всеки удобен случай. Когато бебето спи, спете и вие. Оставете пералнята за по-късно, както и останалите домакински задачи. Таткото ще трябва да ви помага активно и да ви прости, когато няма вечеря на масата. Първите 30 дни са от изключително значение, защото това е периодът на адаптация – както за бебето, така и за неговите родители. Обикновено бащите приемат лесно промените, но майките нерядко развиват следродилна депресия, което е изключително тежко състояние. Хранете се правилно, обръщайте си внимание, не пренебрегвайте себе си като личност в името на бебето – трябва да се научите да се съхраните и да не се изгубите по пътя на майчинството.

3. Как да повиваме бебето?

Правилно повитото бебе е равна на спокойно и щастливо бебе. Първо обърнете пелената в ромбоидна форма. Преметнете единия ъгъл/страна на пелената и поставете бебето. Издърпайте едната страна на пелената върху гърдичките на бебето, като я подпъхнете под ръката му. После вземете долния ъгъл и го подгънете под краката и зад раменете. Останалата част от пелената сложете под гърдичките. Когато веднъж се справите със сложния процес по повиване, вземете бебето близо до гърдите си, за да се успокои и да заспи по-лесно.

4. Как да кърмите бебето си?

По въпроса за кърменето сме писали много и е ясно колко полезно и необходимо е за бебето (освен ако майката няма здравословни причини да не кърми, други извинения биха изглеждали неприемливи). Кърменето е особено важно през първите седмици от живота на вашето бебе. Но също толкова важна е и позицията на кърмене. Много майки се отказват в началото, защото не могат да си намерят удобна позиция и/или защото ги боли прекалено много. Има редица позиции, които можете да изберете за кърмене, ако е необходимо, помогнете си с подходяща възглавница, която да ви служи като подложка. Можете да изгледате и клипчета, които да ви ориентират по-добре, консултирайте се и с педиатъра . Вариантите са толкова много – важно е да имате желание да се научите. Да не говорим, че това е най-интимният и мил момент, който можете да споделите с бебчето си – само вие двете/двамата.

5. Как да оригнем бебето и/или да му окажем първа помощ при задавяне?

Оригването след хранене е изключително важно, за да подпомогне правилното храносмилане на бебето и да избегнете повръщане. Не го забравяйте. Освен това е много приятно да гушнете бебето си в изправена позиция ,след като се е нахранило, като го масажирате или съвсем нежно го потупвате по гръбчето. Съвсем скоро ще чуете заветно оригване. Препоръчва се да почакате още няколко минутки, в случай че последва още едно оригване. Ако бебето не се оригне, това може да увеличи коликите и раздразнителността му, а повярвайте, не искате да си го причинявате. Не забравяйте да придържате главичката и раменете му.

Задяването – кошмарът на всяка майка и всеки родител. При подобен спешен случай можете да предприемете следните действия – седнете, поставете бебето в скута си с лице към вас и главичка, сочеща надолу. С два пръста започнете да извършвате лек натиск върху гръдния му кош – общо 5 пъти. Ако това не помогне, следващата стъпка е да го обърнете с главата надолу (кокото и стресиращо да звучи) и леко да го потупвате по гръбчето. Най-важното е да запазите самообладание, доколкото е възможно, за да прецизирате движения си. Целта е бебето да се изкашля, защото това е индикатор, че дихателните му пътища са прочистени.

6. Как да масажираме бебето?

Масажите имат своята важна роля в първите седмици от живота на новороденото, защото се грижат за заздравяването на костите и мускулите, за подобряване на кръвообращението. Най-важното, което трябва да запомните, е да не масажирате детето непосредствено преди и след хранене. Ето и стъпките, които трябва да следвате:

- настанете бебето удобно върху пелена и на солидна повърхност като повивалник или легло;

- нанесете върху ръцете си бебешко олио;

- започнете масажа от крачетата, после ръцете, кърдичките и накрая – гръбчето.

7. Как да къпем бебето?

Къпането е сериозно предизвикателство за всеки млад родител. Притесненията са много – да не изпуснем бебето, да не му влезе вода в ушите, очите, как да го държим и т.н. през първата седмица от живота си новородените имат нужда от къпане не с шампоани, а само с чиста, влажна кърпа и топла вода. Важно е да внимавате за температурата на водата – нито прекалено студена, нито прекалено топла. Препоръчително е да изчакате, докато пъпната връв изсъхне и пъпчето падне, преди да започнете с обичайното къпане. Желателно е поне в началото в къпането да участват и двамата родители. 

8. Как да приспим бебето?

Обикновено първите дни са истинска мъка по отношение на спането, докато свикнете и вие, и бебето. Някои родители се мъчат да създадат режим на детето, други се оставят да следват неговия график. Правилна рецепта няма, но поне в началото е добре да се съобразявате с нуждите на новороденото.

Дръжте през деня стаята по-добре осветена, а през нощта намалете максимално светлината, за да може бебето по-бързо да се ориентира в смяната на деня и нощта -  това е преходът към нощния сън, който с времето ще става все по-продължителен.

Повечето майки обожават да наблюдават спящото си бебе, галят го, гушкат го. Съжаляваме, но това не е добра идея, защото по този начин му изпращате сигнали, че е време за ставане и игри. А едно недоспало, кисело бебе не е най-добрият вариант. Бъдете търпеливи, докато детето постепенно свикне да спи непробудно през цялата нощ. Колкото и да не ви се вярва, и този момент ще дойде.

9. Как да сменяме памперсите?

Смяната на един памперс не е висша математика, но в началото може да се окаже доста трудно. Гледали сте филми, в които някой баща се мъчи 10 минути да нагласи памперси и точно когато си мисли, че всичко е наред и вдига с гордост бебето, памперсът безславно пада на земята. В началото трябва да сте по-внимателни, докато пъпната връв не изсъхне и не падне. Никога не поставяйте пелената върху клипса на пъпната връв, а винаги под нея. Не трябва да има допълнителен натиск върху тази област! После вече можете да действате по-спокойно, а и до този момент вече ще сте се усъвършенствали. Една седмица може да ви се струва кратко време, но имайте предвид, че в денонощието ще смените минимум 10 памперса. 

Друг полезен съвет е, когато миете дупето на бебето или го минавате с мокра кърпичка, движението да бъде винаги отпред назад – особено ако имате момиченце, за да избегнете нежелана инфекция!

Също така се уверете, че интимните области на бебето са напълно сухи, преди да поставите памперса, за да не предизвикате подсичане, обрив, раздразнение на кожата.

Ако бебето е с чувствителна кожа, на всяка цена избягвайте ароматизирани ароматизирани сапуни или пелени, докато обривът напълно изчезне.

10. Как да се привържем към бебето?

Нежният допир кожа в кожа е всичко, което е нужно да направите и този навик трябва да го създадете още щом бебето се роди. Друго важно нещо е да гледате бебето в очите и да му говорите с нежен глас. Дори на ви разбира, гласът ви ще го успокои и ще го привърже към вас. Можете да го галите с пръст по бузката. Не го мачкайте, не го стискайте, когато го гушкате. Не е плюшена играчка.

Доближавайте се до бебето, защото в началото на живота си не могат да вижда надалече. Пейте му, усмихвайте му се – всичко, което би му подействало успокояващо.

Децата растат неусетно. Ценете времето с бебето си, защото докато се обърнете, ще проходи, после ще стане ученик, после тийнейджър, после ще създаде свое семейство и ще има все по-малко време за вас.

Превод и адаптация: Цветелина Велчева по материали от Bright Side