Всички деца се стремят да направят възможно най-голям балон от дъвка. А някои продължават начинанието и като възрастни.

Чудили ли сте се колко може да се надуе един балон от дъвка, без да се спука? Най-големият надуван някога балон от дъвка има диаметър от цели 58.4 см!

Този рекорд е поставен от американка и изпълнението е включвало 3 дъвки, купени от обикновена търговска мрежа.

Ако има един продукт, който да е символ на кулинарната глобализация, това е дъвката. Буквално може да се намери навсякъде по света. А историята й датира много преди нашата ера. Дъвка се е използвала най-вероятно още от първобитните племена (не в сегашния й вид, разбира се) преди повече от 100 000 години. В основната си част тя представлява събрана от дърветата смола, и то конкретно брезовата смола – лепкавият секрет, добиван от брезите, е намерен при разкопки на антично селище от 9000 години в Южна Швеция.

Производството на дъвки започва в края на 19.век, когато производителите решават да добавят в консистенцията и ароматизатори. От този момент нататък дъвките започват да се продават в опаковъчна хартия, а през 1869 година е получен и първият патент на дъвката. Две години по-късно в САЩ се появява първата промишлена машина за производство на дъвка.

Най-разпространеният вкус в света – ментовият – се появява за първи път през 1880 година, а само няколко години по-късно вижда бял свят популярната „Тути-фрути“. За година на раждане на съвременната дъвка се приема 1893 година, когато е създадена компанията Wrigley.