Неприятно, но факт – пак ще трябва да ходите на зъболекар или ви предстои друга болезнена процедура. Има ли начин да се смекчи усещането, без да се прибягва до лекарства?

В „Психологията на практика“ /“Книгомания“/ Санди Ман дава пет съвета, базирани върху многогодишен изследователски труд:

- Отклонете вниманието си към друго.  Съсредо­точаването върху болката я засилва. Смята се, че хипохондриците са свръхчувствителни към телесните усе­щания точно защото непрекъснато мислят какво не им е наред. Ако обстоятелствата поз­воляват, слушайте радио, гледайте филм, прелиствайте списание или си приказвайте с най-близкия възможен събеседник.

- Овладейте тревогата. Страхът и градацията към паника засилват болката. Доказано е, че овладяването на тревожността и психо­логическата подкрепа от приятел или друг близък човек смекчават неприятното усещане.

- Контролирайте ситуацията. Когато чувстваме, че държим нещата под кон­трол, се справяме по-добре – силната болка се свързва с ужаса от непознатото. Ако помолите през цяло­то време да ви уведомяват какви проце­дури предстоят и да ви предоставят възможност да ги прекратите, това ве­роятно ще промени коренно усещането ви за болка.

- Използвайте изненадата. Не се сърдете на медицинската сестра, ако внезапно забие иглата, за да отметне имунизацията. Тя знае, че ако очаквате да ви заболи и не се опитвате да мислите за друго, най-вероятно наистина ще ви идва да викате при най-малкото съприкосновение. Изследванията показ­ват, че в зависимост от нагласата хора­та усещат по различен начин дори лек удар с въже.

- Усмихвайте се! Има голяма вероятност да излъжете мозъка си, че сте радостни и безгрижни, а това ще смекчи усещането за болка. Според последни изследвания хората, които се мръщят по време на неприятна процедура, сами си усложняват положението. За да изпитаме по-слаба болка е достатъчно да спрем да я по­казваме.

Gallery