Тина Силиг преподава в Станфорд и студентите я обожават. Курсът й е един от най-популярните в университета.  Тина има син - Джош, на когото решила да направи необичаен подарък за 20-ия рожден ден. Написала книга какво тя самата би искала да знае, когато е била на 20. Книгата бързо станала бестселър. Части от нея представя сайтът lifehacker.

Зад всеки проблем се крие възможност

Първият съвет на Тина Силинг към сина й е да се научи да гледа по-широко към всеки проблем или задача.

Нейният курс в Станфорд, например, започва с това, че в петък разделя студентите на групи и им дава по един плик с 5 долара. В неделя вечер те имат два часа, за да създадат някакъв стартъп с тези пари и да спечелят нещо от него. В понеделник всички студенти се събират. Всеки отбор има паво на 3-минутна презентация, за да разкаже какво е постигнал.

Ето какво. Едната група купила помпа за велосипедни гуми и започнала да помпа омекналите гуми на колелата в кампуса. Другата резервирала маси в популярни ресторанти и когато приближил пиковия час за посетителите, започала да продава резервациите.

Най-много обаче спечелила третата група- 650 долара, която прочела задачата, погледнала по-всеобхватно и преценила кое е най-важно в ситуацията. Не какво ще направи с 5-те долара, а какво ще направи за 3-те минути на презентацията в понеделник. Хлапетата намерили компания, която иска да наеме студенти от Станфорд на работа, и й продали своите 3 минути за презентация.

Плановете не струват нищо

Бащата на мениджмънта Питър Дракър казва: „Плановете на струват нищо, но планирането е безценно“. Ученият Нисим Талеб има теория за черния лебед, според която най-хубавите (и най-лошите) събития в живота ни се случват непланирано.

Тина също смята, че планирането е необходимо, но само за да зададе посоката.

„Спомнете си своето последно пътешествие в непознат град или държава. Колкото и внимателно да сте планирали, най-запомнящите се неща ви се случват съвършено непланирано – изведнъж срещате интересен човек, който ви показва места, които липсват на картата. Или завиват в грешна посока и откривате интересни забележителности, които не са в пътеводителя. Съветвам ви да планирате кариерата си, както планирате пътешествията. Набележете си някакви точки, но винаги бъдете готови да видите и използвате новата възможност.“

Всеки ден ви чакат милион долара

Карлос Виньоло от Чилийския университет смята, че всеки ден можете да излезете на улицата и да намерите там 1 млн. долара. Това, разбира се, е метафора. Тя означава, че светът е пълен с възможности, които просто трябва да хванете.

Излизайки от вкъщи, всекидневно се срещате с интересни хора, случват ви се някакви събития, откриват се възможности, които могат да променят живота ви.

Ако се отнасяте към света предпазливо и с недоверие какво може да ви си случи, то почти гарантирано губите 1 млн. долара всеки ден.

Широко затворени очи

Том Кели, автор книгата Art of Innovation, казва, че всеки миг трябва да се държим като пътешественици в чужда страна или като дете, което току що се е появило на света. Трябва да свалим конските капаци от очите си и да проучваме активно пространството наоколо.

Джеймс Барлоу, шеф на Шотландския институт за предприемачество, прави следното упражнение със студентите си. Разделя ги на няколко групи, раздава им пъзели от 500 детайла. После включва таймер, за да засече коя група ще нареди първа пъзела. Тайната е, че всяка част от пъзела е номерирана на обратната й страна с числата от 1 до 500. Като знаят уникалния номер на парченцето, студентите могат да подредят пъзела бързо. Но те са толкова погълнати от теории как да сглобят картинката, че пропускат да забележат уж незначителния детайл с номерацията.

Нашият живот е пъзел

Друг урок учи, че никога не знаем кога определени знания могат да ни потрябват. “Ако мислите, че курсът по калиграфия, например, никога няма да ви потрябва, но неясно защо той ви влече, учете! Не преценявайте дали това е разумно, или не“, пише Тина и припомня историята на Стив Джобс.