Майките и бащите често се чувстват притиснати между две крайности. Ако обръщат твърде много внимание на децата си, стават обсебващи „родители-хеликоптери“, кръжащи над тях, готови във всеки момент да се намесят. Ако обръщат твърде малко внимание, се превръщат в често споменаваните от психолозите „отсъстващи родители“. И двата случая страдат децата. Каква е златната среда, която помага да отгледаме истински щастливи, самодостатъчни деца? Ето пет съвета, представени от TED

1. Дайте на децата си неща, които могат да притежават и контролират
„Привлечете децата да участват в собственото си възпитание. Изследванията подкрепят това: децата, които планират сами целите си, правят си програма за седмицата и сами оценяват как са се справили, поемат повече контрол върху живота си. Трябва да оставяме децата да успяват по своите собствени правила и понякога, да ги оставяме да провалят по своите собствени правила.“ 
- Брус Фейлър, автор на The Secrets of Happy Families 

2. Не се притеснявайте за отглеждането на щастливи деца
„В стремежа си да имаме щастливи деца може да поставим моралната тежест на грешно място. На мен ми се струва по-добро и, смея да кажа, по-добродетелно, да се съсредоточим върху отглеждането на продуктивни и морални деца и да се надяваме, че щастието им ще дойде благодарение на доброто, което вършат и на любовта, която чувстват от нас. Мисля, че ако всички правехме това, децата ще са добре, а също и родителите. Може би дори по-добре.“
- Дженифър Синиър, автор на All Joy and No Fun

3. Покажете на децата си, че ги цените като личности
„Детството трябва да научи децата ни как да обичат, а няма как да се научат да обичат другите, ако не обичат себе си преди това, ако не можем да им предложим безусловна любов. Когато нашите скъпи малчугани се прибират от училище или ние се прибираме от работа, трябва да оставим настрана телефоните и лаптопите, да ги погледнем в очите и да им покажем радостта, която ни изпълва, когато ги видим. След това трябва да ги попитаме: „Как мина денят? Какво ти хареса най-много днес?“ Трябва да усетят, че са важни за нас като хора, а не заради постиженията и оценките.“

- Джули Литкот-Хаймс, автор на How to Raise an Adult