Още преди да тръгне на училище хлапето е научило буквите, може да срича и дори смята до 10. С тази задача успешно са се справили по-амбициозните родители и педагозите  по време на предучилищната подготовка.
Детето тръгва на училище. Празникът свършва, а с него и желанието му да учи. Изпълнението на домашните се превръща в мъчение за цялото семейство. Какво може да се направи?
Има ли начин да стимулираме ентусиазма му, разказва психологът Анастасия Кузнецова пред deti.mail.ru. 

Помогнете му:

1. Да се почувства успешен в новата си роля на ученик

Задачата на учители и родители е обща – да обединят усилия и да направят всичко възможно детето да се почувства успешно в новата си роля на ученик. 
От тази увереност зависи и отношението на детето към учебния процес в следващите години.
Мотивацията е вътрешен стимул към действие. Направете така, че всичко, което то прави в училище, да отговаря на потребностите му и на степента на развитие.
И да получи признание. Тогава желанието да учи ще се разпали от самосебе си.

2. Научете го да приема неуспеха

Задача на възрастните е, да покажат с примера си как самите те се отнасят към провала, към допуснатата грешка както към част от израстването.
Това е особено важно да се случи, когато детето е между 4 и 13 години. Именно в тази възраст се формира поведение, което е насочено към успеха.
Детето винаги се намира в ситуации, в които трябва да се справя с някакви трудности и да преодолява препятствия като решава определена задача. И е много важно именно в този период у него да се изгради правилна самооценка и твърда вяра в себе си и в собствените сили.
Случва се така, че в стремежа си да избегне провал, то заобикаля трудностите. И го прави с пълното съзнание, че така няма да допусне грешки. Затова му обяснете, че само този, който не прави нищо, само той не греши.

Вижте още на страниците на Новите родители.