Поредицата „Младите таланти на България“ се реализира в партньорство с Националната художествена академия.

***

На 5-ти юли 2021-ва изгубихме един от най-талантливите и продуктивни млади български творци.

Иван Шуманов си отиде. Внезапно. Във вихъра на своята творческа кариера.

Всякакви думи са излишни, а болката - непреодолима.

Ние, от "Обекти", имахме удоволствието да вземем едно от последните интвервюта с Иван, което може да прочетете по-долу. Той бе така добър да ни представи и шест от своите картини, които демонстрират невероятния му талант и ни позволяват да надзърнем в творчеството му през годините.

Благодарим ти, че ни даде шанс да се докоснем до твоя талант.

Една от последните картини на Иван, създадена от него специално за третия обществен разговор "Щастието на нацията", е завършена и ще бъде представена на организирания от списание "Мениджър" благотворителен аукцион, като набраните средства ще бъдат предоставени на фондация ЗА ДОБРОТО, която подпомага децата на героите учители и лекари, загубили битката с COVID-19 по време на изпълнение на служебния си дълг. 

"Обекти" изказва своите най-искрени съболезнования на роднините и приятелите на Иван.

***

Визитка: Иван Шуманов е роден 1984 г. в гр. Самоков. Учи изкуство 3 години в класа на художника Васил Чакъров, а след това в ПГИИ „Професор Николай Райнов”, гр. София завършва със специалност графика. Завършва с отличие СУ „Св. Климент Охридски” – специалност Изобразително изкуство в специализация „Неконвенционални форми“ при проф. Орлин Дворянов. Завършва с отличие магистърска степен в специалност „Живопис“ в Националната художествена академия в ателието на доц. д-р. Здравка Василева.

Основател и ръководител е на детска школа за изобразително изкуство „Наум Хаджимладенов” от 2003 г. Ръководител е и на художествени дейности на НЧ „Младост 2003” гр. Самоков. Организатор е на множество културни събития като концерти, изложби, конкурси, пленери, в това число и Международен пленер „Творчески хоризонти” 2014 г. гр. Самоков.

Участва многократно в национални и международни изложби и пленери; Италия, Австрия, Хърватия, Словакия, Сърбия, Косово, Мексико, Иран и Мароко. В България: София, Велико Търново, Пловдив, Габрово, Ловеч, Кърджали, Дупница, Сапарева Баня, Разлог, Перник, Боженци, Етъра, Созопол, Кюстендил, Горна Оряховица и др. Автор е на 9 самостоятелни изложби и е носител на награди за живопис, графика, компютърна рисунка и колаж, комикс, награди от Община Самоков. Автор е на десетки стенописи, изработени по покана от различни институции и частни лица.

С какво (и какво) обичаш да рисуваш най-много и защо?  

По-често използваната техника от мен е маслената боя върху платно, но също така обичам и смесените техники – акрил... в съчетание с туш и пастел, с велатурни, но и с по плътни нанасяния на боята. Понякога в картините си добавям и залепени със силикон готови обекти. Спецификите на всяка техника предоставят различни възможности за изразност – стремя се да си служа с тях и да ги използвам, за да подкрепя по най–добър начин моята идея за картина. Нещата, които правя, имат за цел да провокират, да задават въпроси, да служат като средство за комуникация, в която реакцията на всеки един зрител е потърсена. 

Откъде черпиш вдъхновение за нещата, които създаваш?  

Сензитивност към съвремието и заобикалящата ни действителност. Към образци и примери от история на изкуството. Сензитивност към подсъзнателния и вътрешен дълбок свят на човека.

Какво ти носи изкуството и смяташ ли да го превърнеш в професия?

Виждам динамика, продуктивност на безкрайно много автори, а това е някакъв вид предизвикателство да бъдеш адекватен в тази ситуация и да начертаваш своя лична посока в нея.

Gallery
Gallery
Gallery
Gallery
Gallery