Основната причина за детския плач е болката. Това е сравнително „ново“ откритие на науката – преди около 20 години учените признаха, че новородените изпитват болка.
Най-често на възраст под шест месеца болката се провокира от колики.

Коликите
През първите 12 месеца храната се движи бавно през червата, тъй като ензимите все още не са достатъчно активни. В резултат на това тя не се абсорбира напълно, което води до образуване на газове.
Неприятните усещания достигат своя пик във вечерните часове, понякога причинявайки на бебето болка. Някои учени ги сравняват по сила дори с мъките, които жените изпитват по време на раждане.
При колики плачът на бебето става упорит и продължителен (може да продължи до 20-30 минути и дори повече).
Бебето се мръщи, свива крачета, гърчи се и пронизително плаче.
Най-ефективната помощ в този случай е да го поставите по корем.

Можете да свиете крачетата му в коленете и да направите упражнението „велосипед“.
Много ефективно е затоплянето на корема с грейка или топла пелена.
За профилактика на коликите трябва редовно да слагате бебето по корем.
Ако всички тези средства не донесат облекчение, говорете с вашия педиатър.

Съвет
Опитайте се да реагирате още при първия плач на бебето, не го оставяйте да плаче до пълно изтощение.
За да се успокои по-бързо, то трябва да почувства, че майка му контролира ситуацията. Така че, дайте му тази увереност и обуздайте нервите си.

Промяна към по-добро
Ако бебето не го боли нищо, най-вероятно то плаче, защото е гладно. Проверете това като му предложите гърда или бутилка.
Но кърмачето има други причини за недоволство. Например, може да му е студено, горещо, неудобно в прекалено тясна дрешка или в неудобна позиция. 
То може да избухне в плач от превъзбуда - особено ако дневният режим е бил нарушен по някаква причина.
Ако то заспива бавно и трудно, струва си да коригирате или напълно да преразгледате стария график.
Топла вана, приспивна песен, люлеене и носене на ръце или разходка на чист въздух ще помогнат да го успокоите.

1. По-близо до вашето тяло. Учените са доказали, че ако гушкате и носите бебето на ръце повече от 3 часа на ден, то ще плаче почти 2 пъти по-малко отколкото, ако стои в креватчето или люлката. 
В този първи период от живота, бебето е изцяло зависимо от майка си и наистина се нуждае от нейната подкрепа. Майката му дава чувството за сигурност, именно чрез телесния контакт.

2. Правилно закачане на гърдата. По време на хранене се уверете, че бебето правилно поема ареолата на зърното. В противен случай то ще погълне твърде много въздух, което ще засили коликите.
Веднага след хранене не бързайте да го слагате креватчето. Дръжте го изправено за 15-20 минути, за да изпуснете „излишния“ въздух като го потупвате по гръбчето.

Продължава на страницата на Новите родители