Консумацията на храни с високо съдържание на мазнини води до понижаване на нивата на глюкоза в мозъка, показва ново изследване.

Три дни хранене с високо съдържание на мазнини при мишки води до недостиг на глюкозата в кръвта, която достига мозъка и разваля баланса в организма. Повече от четири седмици са нужни на мозъка, за да възстанови нормалния прием на захар за сметка на останалата част от тялото.

Гликозата е основното гориво и източник на енергия за мозъка. Когато това гориво не достига до него, това води до влошаване на паметта и познавателните умения. Учените от Института Макс Планк в Германия са изследвали мозъка на мишки, за да видят как се отразява високомазнинната диета и как може да доведе до диабет и затлъстяване.

„Високото съдържание на мазнини в диетата намалява усвояването на глюкозата в кръвта за по-малко от три дни. – казва авторът на изследването Александър Джайс. – Мозъкът гладува, дори и мишките да консумират много калории дневно. Отговорен за това е протеинът GLUT-1, който е най-важният преносител на глюкоза в кръвно-мозъчната бариера.“

Свободните наситени мастни киселини могат да имат токсичен ефект върху клетките в кръвно-мозъчната бариера и да намалят равнището на GLUT-1.

Мозъкът не може да съхранява глюкоза и много области от мозъка трябва да си я набавят директно от кръвообращението – сред тях са мозъчната кора, която отговаря за паметта и повечето мисловни процеси и хипоталамуса, който контролира обмяната на веществата. За да компенсира липсата на енергия, мозъкът използва т.нар. макрофаги – те са специфични клетки от имунната система, които произвеждат растежния фактор VEGF. Той е част от системата, която възстановява притока на кислород до тъканите и увеличава прозводството на GLUT-1. Учените се открили, че усвояването на глюкозата в мозъка при мишките на високомазнинна диета е все така ниско и при мишки, при които липсва този растежен фактор.

„В резултат на това, мишките се научат по-бавно и имат нарушена памет.“

Когато храната е с високо съдържание на мазнини, а мозъкът търси захар, това се отразява върху останалата част от тялото.

„Наричаме го мозък егоист, защото получава глюкозата си, като стимулира апетита на тялото за сладки храни и в дългосрочен план предотвратява усвояването в мускулите и мастните тъкани.“

Клетките в мускулатурата стават резистентни към инсулин – хормонът, който регулира усвояването на глюкоза в клетките на тези органи. В крайна сметка това води до развитието на диабет.“

Източник: healthiestblog.com