Децата реагират на критика много по-болезнено, отколкото възрастните. Детето на практика почти никога не мисли над това, което казва, когато иска да обиди някого, затова и малките често казват обидни неща. Ако детето ви се сблъсква с постоянни насмешки от страна на другите деца във вашите ръце е да му помогнете да отстоява границите си. Научете го да решава конфликтни ситуации, да отказва и правилно да общува с останалите деца.
Важното е да оставите детето да повярва в себе си и затова е важно да възпитате у него качества, които ще го направят по-уверено. Ето някои от основните неща, които е добре да усвои:

1. То не е жертва
Хората, които се стараят да угодят са мекушави, услужливи и обикновено попадат в трудни ситуации. Това е съвсем възможно да се случи и с вашето дете, ако знаете, че тези качества са му присъщи. Постарайте се да му обясните, че никой не е в правото си да го обижда и да му се надсмива. Нито възрастта му, нито нещо друго не се явява повод за унижение. Кажете, че не е нужно да се бои от напористи деца и ако се поддава на провокациите им ще направи лошо на себе си.

2. Не е задължително винаги да се обръща за помощ към родителите си
Много деца смятат, че когато се обръщат за помощ към родителите си показват слабост и неспособност да решават проблемите си самостоятелно. Понякога подобно решение от страна на детето води до още по-големи проблеми. Обяснете му, че помощта от родителите не е задължителна, но може и трябва да потърси съвет от семейството в случай на неприятности.
Иначе в ролята на помощник могат да влезе и учителя или психолога, които има във всяко училище.

Продължава на страницата на Новите родители