Астероидът Флорънс, който прелетя край Земята преди 10 дни на разстояние 7 милиона километра, е най-големият, който се доближавал толкова до нашата планета за повече от век.

Той е толкова голям, че има цели две луни, както показват радарните изображения, получени от НАСА при най-голямото доближаване на астероида на 1 септември.

„Това е най-големият астероид, който преминава толкова близо до планетата, откакто започва програмата на НАСА, която засича и проследява близки до Земята астероиди. – казва Пол Чодас, мениждър на Центъра за изследване на близки до Земята обекти.

И така, колко голям трябва да е един астероид, така че да има спътници? Флорънс е само 4,4 километра в диаметър. Самите луни са съвсем малки – с диаметри 100 – 300 метра и орбити от около 8 часа за вътрешната луна и между 22 и 27 часа за външната.

Всъщност за астероидите не е толкова необичайно да имат спътници. Около 60 от близо 16 400 близки до Земята астероиди имат поне по един. Но тройните астероиди – такива с по два спътника, са наистина редки. Флорънс е едва третият подобен близък до Земята астероид, който учените са наблюдавали. Другите два са 1994 СС, чийто луни са открити през 2009 г., и 2001 SN263, който се оказва троен през 2008 г. Никой от тях не е прелитал толкова близо до Земята, колкото Флорънс.  

Източник: Science Alert