6 дейности за осъзнатост, които можете да извършвате заедно
Осъзнатостта ви помага да се откъснете от лудостта на външния свят и от собствените си забързани мисли, като се съсредоточите върху спокойния център, който винаги е във вас. Проучвания показват, че осъзнатостта намалява тревожността, дори при хора, които не практикуват този метод от много дълго време. При децата тя действа благоприятно върху концентрацията, играеща важна роля в учебната дейност
Колкото и странно да ви се струва, осъзнатостта има толкова много ползи, че все по-често се преподава и в училищата в някои страни. Но още по-хубавото е, че тази практика може да бъде превърната в семейно занимание. Ето какви дейности за осъзнатост може да извършвате заедно.
Разходете се, за да слушате
Отидете някъде и се разходете заедно, като се вслушвате в звуците, които обикновено пренебрегвате, като например шумоленето на листата или собственото ви спокойно дишане.
За да подсилите и най-тихите звуци (и да ги направите по-забавни), може да превърнете хартиените чаши в усилватели, като изрежете дупка на дъното на две чаши и ги закачите на ушите си, отворът, от който се пие е обърнат напред. Въпреки че природата е особено релаксираща, разходката за слушане може да се проведе навсякъде, дори в шумен търговски център.
Наистина опитайте това, което ядете
Тъй като вкусът, текстурата и температурата на храните са толкова различни, внимателното хранене е една от най-лесните практики. Помолете всички да прекарат първите няколко минути от определени ястия в мълчалива игра с храната в устата си и заедно се опитайте да усетите истинския вкус. В един момент умът ви неизбежно ще се разсее. Когато осъзнаете, че сте престанали да се фокусирате, просто повторете още веднъж.
Влезте в тялото си
Опитайте се да сканирате мислено тялото си. Седнете или легнете с децата си и започнете от пръстите на краката. Тихо или на глас насочете вниманието си към част от тялото за момент, придвижете се нагоре и така, докато стигнете до върха на главата.
Вариант е всеки да се редува, назовавайки на глас някоя част от тялото си и описвайки накратко как се чувства. Може да започнете с думите: „Съсредоточих се върху стомаха си и усещам, че той се свива“. След това дайте знак на детето да продължи с например: „Съсредоточих се върху пръстите на левия си крак и ги усещам как изтръпват“. После неща продължи друг или отново вие.
Играта се играе, докато има интерес. Много полезно е да я правите един път дневно и дори да я повтаряте периодично през деня, описвайки променените си усещания. Това занимание за осъзнатост за деца може да послужи и като урок по анатомия.
Насладете се на тишината
Тази дейност се състои в това, всички да извършват обичайните си задължения, но без да говорят, а в пълна тишина. Започнете с 5 или 10 минути на ден и се опитайте да достигнете до час и дори повече.
Вероятно, докато този процес тече в главата ви, първоначално да усещате на подсъзнателно ниво някакъв шум, тъй като всичко, което искате да изговорите ще се задържа в мислите ви. После обаче това ще спре и ще забележите, че светът е по-жизнен от преди, защото когато затворите „канала“, по който изтича енергията, тя ще се пренасочи към другите ви сетива.
Продължава на страницата на Новите родители