Никой не се съмнява, че кърменето е най-добрият начин за хранене на бебето. Ползите от него са наистина много и то доказани.

Но има и някои заболявания, които то предотвратява (или поне намалява риска) – както за новороденото, така и за майката.

В последните години учените категорично доказаха някои от ползите на кърменето върху здравето. При това както от физиологична, така и от психологическа гледна точка. Според СЗО бебето трябва да бъде кърмено поне през първите 6 месеца от живота си, а оптимално е този период да се удължи до 2-годишна възраст, в комбинация с други храни разбира се.

От какво е направена кърмата

Учените определят кърмата като „жива течност“. Това е така, защото тя е способна да се адаптира към хранителните и имунологичните нужди на бебето, докато то расте.

През първите 3 до 4 дни след раждането майката произвежда коластра (известна още като „първо мляко“). Това е по-плътна, жълтеникава течност, с малък обем, но богата на хранителни вещества. В рамките на 15 до 30 дни започва да се произвежда така нареченото „зряло мляко“.

Изненадващо, но факт - все още не са ни известни всички компоненти на кърмата. Те могат да се променят от жена на жена, дори при една и съща майка в двете гърди, според възрастта и в различните етапи на кърменето.

Въпреки това могат да бъдат идентифицирани няколко отличителни характеристики. Кърмата се състои основно от въглехидратите, протеините и мазнините, от които се нуждае бебето. Тя му осигурява храносмилателни протеини, минерали (желязо, калций, цинк, натрий), витамини (Е, А, D, К) и всички хормони, необходими за растежа.

Съдържа също така антитела, които помагат на бебето да не се разболее. Например имуноглобулини (които предпазват лигавиците на бебето), лимфоцити и макрофаги (които действат като бариера срещу околната среда). И лактоферин, който освен че предпазва от микроби и бактерии, допринася за усвояването на желязото.

И всъщност това е причината кърменето да предпазва новороденото от някои заболявания и патологии, а така също и неговата майка.

От кои болести предпазва

По време на кърменето хранителните вещества, които бебето поглъща, помагат в борбата с някои конкретни здравословни проблеми. Основните са:

- хеморагични заболявания, благодарение на антиоксидантите и хиноните на коластрата;

- ешерихия коли, ротавирус, салмонела, пневмококи, стафилококи, други бактерии и вируси, които имуноглобулините държат надалеч;

- бронхит или пневмония, тъй като дихателната система е добре защитена;

- намалява риска от внезапна детска смърт;

- предотвратява алергични заболявания;

- създава бариера срещу кожни патологии;

- намалява риска от конюнктивит;

- предпазва от ушни инфекции;

- ефикасно средство е срещу диария или запек;

- подобрява невронните връзки и развитието на мозъка;

- намалява риска от анемия;

- подобрява визуалните умения.

Важно е да се отбележи, че кърменето далеч надхвърля защитата на детето през първите години от живота. То му позволява да развие защитни сили и срещу много заболявания на зрелия живот - като астма, диабет, атеросклероза, инфаркт и др.

Продължава на страницата на Новите родители