В своето мислене хората допускат редица грешки (когнитивни изкривявания), които предизвикват в тях негативни преживявания. Тези мисли често са автоматични и несъзнавани. Тук ще разгледаме някои от най-честите когнитивни изкривявания.

В дискусии и полемики винаги се призовава „здравият човешки разум“. Но можем ли изобщо да му се доверим? Разбира се, че не. И за това има недвусмислен виновник: мозъкът!

Безспорно човешкият мозък е истинско чудо на природата. Има само един недостатък – предназначен е да работи възможно най-ефикасно. Това неизменно води до системно изкривяване на възприятията, спомените и съжденията. Мисловните грешки следователно не са изключение, а правило! Ето няколко типични примера, които са едва ли не всекидневие.

6.) Красив водач на автомобил

Автоматично приемаме, че красивите хора са и добри шофьори. Мозъкът ни изхожда от видимите качества на човека и допуска, че и останалите му качества са подобни.  Вярваме, че който е красив, непременно е и отличен шофьор. В училище този ефект се проявява по следния начин: въз основа на слабите оценки на даден ученик по един предмет – например математика - учителите са склонни да му пишат по-ниски оценки и по друг – например история.

7.) Групово мислене

Фатална е и склонността на мозъка да оценява хората от собствения социален кръг по-високо от останалите. Колкото по-силно се отъждествяваме с дадена група, толкова повече този ефект се задълбочава.  Понякога това стига дотам, че оправдаваме простъпките на други само защото са привърженици на същия футболен отбор като нас.