10 китайски обичая, които са странни за чужденците
Всяка страна има своя култура и уникални обичаи, които е добре да имаме предвид. Ако сме наясно със социалния етикет на дадена страна, преди да я посетим, можем да си спестим някои шокиращи преживявания, пише Business Insider.
В Китай може да ви се стори странно, че оригването се смята за комплимент към готвача или, че може да ви откажат подаръка няколко пъти, преди да го приемат.
Ето няколко традиции, които е добре да познавате, преди да пътувате за Китай.
1. Пръчиците за хранене никога не се поставят изправени в купичката с ориз
Никога не оставяйте пръчиците прави в купичката, когато се храните. Това напомня ритуала, в който се принасят дарове за мъртвите. Също така, не дръжте клечките в ръцете си, докато жестикулирате.
2. Оригването се приема като знак за благодарност
В Китай оригването се приема като знак, че яденето ви е харесало и се смята за комплимент към готвача, затова не се изненадвайте, ако се случи по време на вечеря навън.
3. Чаят се долива постоянно
Домакините винаги следят чашите на гостите да не останат празни, а когато ги допълнят, гостът тупва леко по масата като израз на благодарност.
4. Подаръкът трябва да се откаже няколко пъти, преди да се приеме
Не се обиждайте, ако поднасяте подарък и откажат да го приемат - в Китай е традиция да отказваш подаръците, преди да ги приемеш. Понякога етикетът повелява дори да откажеш три пъти, макар че не винаги се спазва.
Като цяло се очаква да ви откажат учтиво в началото, дори да се радват на подаръка, и да го приемат след известно настояване от ваша страна.
5. Да сочиш с пръст може да се сметне за грубо
В някои райони около Тибет, Цзючжайгоу и места с тибетски жители, соченето с пръст може да се приеме като груб жест.
Вместо да използвате пръстите си, за да посочите даден човек или предмет, приетият жест е да посочите с цялата си длан, изпъната напред.