Това не е хейтърски текст, насочен към бащите. Точно обратното: похвално е, че в последните години има ясно изразена тенденция бащите активно да се включват в отгледането на децата. Доказват го не само популярни бащи като съпруга на Серина Уилямс и принц Хари, които официално обявиха за отпуската си по бащинство.

А и много други татковци за пример, за които често пишем. Те прекарват много време с децата си, играят с тях, четат книги и активно участват във възпитанието им.

Става дума за друг проблем.
Защо все пак всички приемат, че бащата „помага“ на майката в отглеждането и възпитанието на децата?
С други думи – тя е основното действащо лице, а той има „поддържаща роля“.

Американският политик Бето Орурк неотдавна каза в изявление пред избиратели и репортери: „Моята жена отглежда децата ни, а аз понякога ѝ помагам.“
И веднага след това побърза да каже, че всъщност се е пошегувал.  Тази шега обаче много картинно показва как обществото се отнася към ролята на мъжа в семейството.

Бащата е „помощник“

Това коментира социоложката Кейтлин Колинс. 
„Шегата на политика е показателна. За мъжете, особено за тези, които са направили кариера , подобна позиция е много характерна. Тя не предполага равни задължения в родителството. Тя вменява на жените основната отговорност за възпитанието на децата.“

Добре тогава. Какво да кажем вместо „ моят партньор ми помага с децата“?

Ето няколко добри варианта

 „Моят партньор е прекрасен татко и страхотно се грижи за децата.“

„Ние си поделяме всички задачи и отговорности в къщи.“

Вместо да кажете на таткото: „Благодаря ти, че днес ми помогна за децата“, кажете: „Ти си прекрасен баща!“

- Вместо: „Обърни малко внимание на детето, колко време вече говориш по телефона?“ , може да кажете: „ Детето толкова обича да играете заедно с конструктора и се радва, че прекарвате времето си заедно!“

Вместо: „Аз излизам за 2 часа и съм ти написала подробна инструкция от 20 точки за това с какво да нахраниш детето и как да го облечеш“, може просто да му кажете: „Аз съм уверена, че всичко ще е наред!“

Вероятно сега част от жените ще възроптаят и ще попитат, защо отново по някакъв начин те трябва да подбират специални фрази, за да стимулират мъжа да направи едно или друго. Защо самият той не почне да се старее повече?
Повярвайте, мъжете се стараят много! Нужно е обаче да им се доверяваме повече.
Бащата е в състояние да се справи с детето точнотолкова успешно както и майката. На нея също ѝ трябва време, за да стане опитна.
Дайте шанс на мъжа и той да натрупа собствен опит.

Източник: Новите родители