WI-FI технологията ни помага да се свържем с интернет, било от домашния компютър, от таблета или от вездесъщия си смартфон. Но се оказва, че тя може да има и съвсем различно приложение, което да помогне за сигурността на редица обществени места, като летища, площади, метростанции и гари. Според резултатите от ново изследване на група учени от водещия университет Ратгърс, обикновеното WI-FI може да засече с изключителна сигурност и по уникално евтин начин наличието на огнестрелни оръжия, взривни устройства, бомби и дори експлозивни химически вещества. Според екипа най-опасните подобни обекти обикновено съдържат метали или течности.

А тези материали взаимодействат с WI-FI сигнал по специфичен начин, който може да се засече и класифицира. Добрата новина е, че повечето чанти, куфари и пликове, в които се поставят опасните обекти, са направени от материали, като пластмаса, найлон или просто текстил или кожа, които не представляват проблем за проникването на WI-FI сигнала. Учените са успели да засекат с 99% точност системи от 15 вида опасни обекти, поставен в типични чанти и сакове. Металите са били засечени точно в 98% от случаите, а течностите – в 95% от случаите.  Ако преметът обаче е бил увит в нещо, преди да се сложи в торбата, точността е спаднала до 90%, което все пак е много висок процент и то за такава евтина и общодостъпна технология.

Понастоящем най-масово по света се използват рентгенови скенери за засичане на подозрителни материали. Но тези инструменти са тежки, скъпи и трудни за разполагане в големите публични пространства. Броят на хората, които са необходими, за да работят с тези скенери, е също така много голям, и това трябва да бъде добре обучен персонал. Новата технология за засичане може да бъде направена до голяма степен автономна, като голямата тежест за нейното управление ще падне просто върху софтуера.

Science Alert