Медитацията във виртуална реалност може да облекчи симптомите на депресия и тревожност
Ново проучване, проведено в Училището по обществено здраве към Тексаския университет, предоставя допълнителни доказателства, че медитацията с помощта на устройства за виртуална реалност значително намалява симптомите на депресия и тревожност в сравнение със самостоятелната медитация.
Изследването е публикувано във Frontiers in Psychology и е ръководено от д-р Джунхьонг „Пол“ Ким от катедрата по здравно поведение, в сътрудничество с д-р Марсия Ори от катедрата по околна среда и професионално здраве и д-р Джунджу „Джей“ Лий от Университета в Южен Мисисипи.
„Макар че медикаментозните терапии са най-ефективни за справяне с психичните разстройства, те могат да имат нежелани странични ефекти“, обяснява д-р Ким. „Затова се търсят алтернативни подходи, като медитацията, която може да намали зависимостта от лекарства и да осигури дългосрочни ползи за психичното здраве.“
Според Световната здравна организация клиничната депресия се очаква да стане най-разпространеното заболяване в света до 2030 г. Депресията често е съпътствана от тревожност, която повишава риска от развитие на хронични заболявания като диабет и рак, както и от злоупотреба с вещества и поведенчески проблеми.
За целите на проучването изследователският екип работи с 25 души, диагностицирани с депресия и тревожност, получаващи медицинска грижа в болница в Индиана. Сред участниците са 11 мъже и 14 жени със средна възраст 42,1 години.
През пролетта на 2023 г. те използват слушалките Oculus Quest 2 на Meta за 30-минутни медитативни сесии по три пъти седмично в продължение на 10 седмици. Виртуалната реалност позволява персонализиран избор на медитационни настройки, включително пейзаж (поляна, плаж), звуци от природата (чуруликане на птици, шум на вълни) и желан ефект (намаляване на стреса, подобряване на съня).
Преди и след всяка сесия участниците попълват въпросници за общо тревожно разстройство (GAD-7) и здравен статус (PHQ-9), както и преминават електрокардиограми (HeartMath) за измерване на емоционалната регулация чрез хармонията на сърдечния ритъм с нервната система.
Резултатите потвърждават предишни изследвания, като показват, че медитацията във виртуална реалност значително облекчава симптомите на депресия и тревожност и подобрява емоционалната регулация на участниците.
„Тези открития са от съществено значение за специалистите по психично здраве, медицинските работници и лицата, полагащи грижи“, заключава д-р Ким. „Медитацията с помощта на виртуална реалност, която ви потапя изцяло в преживяването, има потенциала да бъде ценен инструмент за милиони хора, които ще се сблъскат с депресия в даден момент от живота си.“
Източник: Medical Xpress