През последните 20 години цезаровите сечения се правят по-често. Първо, списъкът с показания за раждане по оперативен път се увеличи: сега той отчита рисковете за детето в по-голяма степен, отколкото преди. Това означава, че ако раждането по естествен път по някаква причина може да застраши здравето на бебето, специалистът няма да рискува и ще препоръча цезарово сечение.

Второ, увеличаването на броя на оперативните интервенции води до повторно секцио при следващо раждане.

Кои са най-често срещаните ситуации, изискващи секцио

разказва АГ-специалисът Марк Курцер.

- разрез на матката от предишно раждане със цезарово сечение;

- усложнена анамнеза (неблагоприятен резултат от първото раждане, проблеми с настъпването на бременността, предишен опит за IVF);

- вродени и хронични заболявания на бъдещата майка (например високо късогледство);

- седалищно предлежание на бебе с тегло над 3600 грама.

Операцията

Цезаровото сечение е коремна операция, при която по време на интервенцията лекарят разрязва няколко слоя тъкан. Първият разрез се прави на коремната стена (разрязват се кожата, мастната тъкан, разделят се мускулите), а вторият се прави на матката.

След това лекарят помага на бебето да "излезе", прерязва пъпната връв и го предава на акушерката.

Докато се грижи за новороденото, лекарят отстранява плацентата и зашива разреза.

Операцията продължава около 40 минути: след 5-7 минути от началото бебето се ражда, а останалото време се използва за възстановяване на матката и коремната стена.

При следващо раждане, цезаровото сечение се прави според стария разрез, а операцията продължава малко по-дълго от предишния път.

Следоперативният период е по-труден за младите майка в сравнение с раждането по естествен път. При него е възможно да има разкъсвания, но младата майка спокойно ще седне и ще отиде до тоалетната. Докато коремната операцията е операция. Обикновено шевът на предната стена на корема зараства добре. Около 4-5 седмици след раждането естествените нишки, с които е зашита матката, се разтварят.

Показания

Причина за насочване към секцио могат да бъдат ситуации, които не позволяват бебето да се роди по естествен път или, ако е натоварването, което възниква по време на естествено раждане, заплашва здравето на майката. Такива показания са:

- плацента превия (когато блокира излизането на бебето от матката),

- преждевременно отлепване на нормално разположена плацента,

- несъответствие между размера на главата на бебето и размера на таза на майката,

- хронични заболявания на жената

- сериозни промени в тъканите на шийката на матката

- сериозно влошаване на състоянието на детето (остра хипоксия),

- пролапс на пъпната връв.

Списък на показания, които налагат секцо, напоследък значително се разшири, до голяма степен поради успеха на ранната диагностика на проблеми в състоянието на бебето (например хипоксия - липса на кислород), нарушения в плацентата и т.н.

Оценявайки предварително възможния риск, акушер-гинеколозите предпочитат цезарово сечение.

Мона Василева / Новите родители