Д-р Алексис Фрейтас се занимава с обща хирургия и с колопроктология в Wiener Privatklinik, Виена. Роден е в Залцбург но живее във Виена от седемгодишна възраст. Страста му към хирургията е в кръвта му, баща му Д-р Хецтор Фрейтас също е хирург.  Завършва образованието си във Виенският Университет, след което специализира в Швейцария. От 2008 лекува във Wiener Privatklinik, а през 2010 получава  Европейска професионална диплома по колонология. От 2011 до 2015 е австрийският представител в АМСЕ (Асоциация на медицинските специалисти в Европа), отдел "Кокопроктология".

- Доктор Фрейтас, колко често се среща  ракът на дебелото черво, в сравнение с другите онкологични заболявания?

- Този вид рак е сред трите най- разпростарнени онкологични заболявания. При мъжете най-честата форма на рак е  на простатата, следвана от този на белият дроб и дебелото черво. При жените е на второ място, след ракът на гърдата.

- Как и защо се образува карцинома в дебелото черво?

-  Има различни рискови фактори, които спомогат развитето на рак в дебелото черво. Пушенето и наднорменото тегло са първите две, а след тях се нараждат липсата на физическа активност и спорт и неприемането ежедневно на достатъчно фибри, като плодове, зеленчуци, ядки. Проучванията показват също, че честата консумация на алкохол и червено месо също биха подпомогнали появата на карцином. Но също и генетичните  рискови фактори и хроничните възпалителни заболявания.

- До колко тази генетична история влияе? И кой са по-податливи, мъжете или жените?

- За всички, и  мъже и жени, чиито роднини по права линия от първа степен са имали рак на дебелото черво, рисък е по-висок със сигурност. Мъжете са малко по-податливи от жените.

  Какъв е процента на успеваемост при лечението на това заболяване?

–  Общият процент на успеваемост е около 60%. Но има разлика при излекуваните случаи. Нещата са различни ако карцинома е намерен рано, преди да се е развил, ако няма метазстази, тогва само една операция, би довела до оздравяване. Но има и други случаи, при които прибягваме до пълното въоръжение от различни химиотерапевтични и радиационни опции.

- Какви са най-новите постижения на медицината в тази конкретна област?

- За мен, като хируг, и занимавайки се с онкологични заболявания, най- голямото постижение  са минимално инвазивните хирургически методи, при който операцията се свежда до само един малък разрез.

- Според вас, Доктор Фрейтас, имунотерапиите помагат ли при случаите на рак в дебелото черво?

- Тук трябва да отговорят специалистите от онкологичният ни център тук във  Wiener Privatklinik, химеотерапевтите, колегите които се занимават с лъчева терапия.

-  Какви превантивни мерки можем да вземем?

- Най- важният тест е колоноскопията. Полипите, които са предвестници на карциома, могат да бъдат моментално засечени и премахнати. Тест за скрита кръв в изпражненията, генетични и други тестове, компютърно-томографската колонография е метод, които също помага много.  Винаги съветвам първата колоскопия да се извърши на петдесет годишна възраст, но при наличието на рискови фактори, дори и по-рано.

Повече за Wiener Privatklinik

Wiener Privatklinik (WPK), основана през 1871 година и базирана във Виена, е една от най-големите австрийски болници. Болницата предлага повече от 30 различни медицински специалности и разполага с 9 компетентностни центрове,145 легла, операционен блок с 4 операционни зали, модерни услуги за образна диагностика (единствената частна болница във Виена с PET CT и ядрена хирургия), физиотерапия и възстановяване по международни стандарти. Медицинският екип е съставен от повече от 250 признати австрийски експерти, които прилагат интердисциплинарен подход към всеки случай.