Прогноза: Световната икономика ще започне да се възстановява през втората половина на годината
Глобалната икономика застива в капана на непозната до момента криза – световната пандемия от коронавируса. Основните икономически региони на Европа, Китай и САЩ преминават през труден момент и вече е ясно, годината няма да е добра. Анализаторите на KBC Асет мениджмънт излизат с няколко актуални прогнози за предстоящите ефекти върху пазарите и икномиките. Един от първите им изводи – икономическата активност ще се свие през първите две тримесечия в Европа и САЩ. Свиването през втората четвърт вероятно ще е по-сериозно.
Олекотяването на карантината в различни региони по света, както и предприетите мерки за стимулиране на икономиката говорят за връщане към възстановяване през втората половина на годината, смятат анализаторите. По техни оценки средно, за 2020 Еврозоната ще отчете негативен ръст докато този в САЩ се очаква да остане под първоначално планирания.
Невиждан ефект, но и невиждани мерки
Правителствата вече започват да предприемат много силни мерки в помощ не само на здравната система, но и на икономиката и капиталовите пазари.
Федералният Резерв намали лихвените равнища с 1.5% до равнище съвсем малко над 0%. Монетарни стимули и финансови инжекции подържат нормалното функциониране на финансовата система. Поради вече твърде ниските лихвени равнища, Европейската Централна Банка реши да не понижава още лихвеният процент, а да се насочи към увеличаване на програмата за купуване на облигации и да насърчи отпускането на нисколихвени заеми на предприятия. Този пакет от мерки е достатъчно адекватен, смятат анализаторите от KBC Асет мениджмънт.
Компаниите получиха подкрепа и от нови бюджетни стимули. За момента все още координацията се уточнява, но почти навсякъде се отлагат плащанията на данъчни и други задължения и се създават гаранционни фондове. Федералното правителство на Германия например, обяви 500 милиарда евро за кредитни гаранции и даде ясна индикация, че при нужда ще окаже допълнителна подкрепа.
МВФ подготвя заемен фонд от 1 трилион долара. Великобритания анонсира пакет от нови допълнителни 330 милиарда лири като помощ за бизнеса
Междувременно лидерите на G7 постигнаха споразумение за координация на борбата с covid-19 и да се ограничи възможността за монополизиране на ваксина