През първата година от живота детето прави огромен скок в развитието си - от хленчещо вързопче с пелени то се превръща в любопитно малко човече, което се движи само. От раждането си, бебето активно овладява все повече и повече нови двигателни умения, постепенно развива мускулите и координацията на движенията. Ето как се случва това на етапи, обяснява педиатърът д-р Ирина Сусенкова.

На старт, готови, ходом !

- на 1-3 месеца – задържа главата си изправена, хваща предмети;

- на 3-6 месеца – обръща се, повдига горната част на тялото, сяда;

- на 6-9 месеца – стои, хванато за опора;

- на 9-12 месеца - пълзи на четири крака, стои без опора, ходи с опора;

- на 14-15 месеца - ходи самостоятелно.

Възрастта на овладяване на определени умения е индивидуална и зависи от телосложението на детето, умението за балансиране, мускулния тонус, мотивацията и помощта на родителите. Първи  „стъпки“ бебето може да направи още през първите седмици след раждането. Ако го вземете под мишниците и го „поставите“ до твърда опора, то ще се опре на крачетата. И ако го наклоните леко напред, ще прави стъпки във въздуха.

„Автоматичната походка на новородените“

не е истинско ходене, както ние го разбираме, а безусловен рефлекс, който изчезва след около 1-2 месеца.

Независимо от това, липсата на този рефлекс може да означава предишна хипоксия, травма или други нарушения, които не бива да се пренебрегват от родителите.

Бебето развива мускулите на краката, докато се учи да се преобръща и сяда, и от около пет месечна възраст ще се радва да „скача“ - да се оттласква с краката си от коленете на възрастен, ако го държите подмишници.


Снимка: Getty

След като е започнало да седи самостоятелно и е изпитало предимствата на изправената позиция (добра видимост, свободни ръце за игра), от около осем месеца то най-вероятно ще се опита да стане, като се държи за креватчето или за мебелите. И това означава, че след няколко седмици то ще започне да ходи из къщата, да се държи за мебели, периодично да пада или да сяда, да пълзи до нова опора, да става отново и да продължава напред.

Когато нищо от това не се случи

- Ако детето не започва да ходи до 1,6 години или се придвижва много несигурно и няма напредък, най-вероятно има някаква неврологична причина: това може да са последиците от нараняване (раждане, черепно-мозъчна), церебрална парализа, наследствени заболявания, аномалии в развитието на нервната система, водещи до забавяне на двигателното развитие.

След преглед и серия от тестове неврологът ще може да разработи рехабилитационен курс.

- Пада често, постоянно ходи за ръка с възрастен, не иска да ходи само. Една от причините може да е, че то не вижда добре - заслужава си да бъде прегледано от офталмолог.

- Страхува си да ходи самостоятелно, въпреки че вече е физически готово за това. Може би проблемът е чисто психологически: то може да е много предпазливо само по себе си, или някога много се е уплашило от нещо, или да е било наранено, когато се е опитало да ходи самостоятелно, а сега не смее да повтори този експеримент.

Във всеки случай не е нужно да му се карате или да го пришпорвате. Важна е подкрепата на родителите, тяхното приятелско отношение и желание да го стимулират да ходи и да го хвалят за успехите.

- Има значителни нарушения на походката. Причината може да е недиагностицирана навреме луксация на тазобедрената става: ортопед трябва да прегледа бебето, за да изключи тази възможност.

- Детето постоянно ходи на пръсти. Възможна причина е повишен тонус (спазъм) на мускулите на прасеца. Най-вероятно ще ви е необходим масаж, курс на специална гимнастика, специализирани обувки.

- Положението на краката при ходене е различно от нормалното. Обикновено краката са успоредни едно на друго и при ходене това положение се запазва. Когато бебето започне да ходи, има доста голямо натоварване на краката и тъй като стъпалото все още не е напълно оформено и могат да се появят различни отклонения.