Депресията е много повече от лошо настроение. Тя представлява афективно разстройство, което повлиява на всеки един аспект от живота – мисловните процеси, емоциите, възприятията и междуличностните отношения. Това може да превърне живота с човек, страдащ от депресия, в голямо предизвикателство.

Специалистът по психично здраве и автор д-р Катлин Смит споделя, че приблизително един на всеки пет души в САЩ изпитва депресия в някакъв момент от живота си. Големият брой страдащи от афективно разстройство в Северна Америка, а и в останалата част от света, значително увеличава вероятността да имате близък, който е изпитал симптомите в даден момент.

Депресията приема различни форми за различните хора, така че не приемайте снимките на плачещи мъже и жени, които не могат да станат от леглото, за единственото възможно проявление на афективното разстройство.

Някои от симптомите на депресия са изключително силната и съкрушаваща тъга, но също и тревожност, раздразнение, гняв. Сещате ли се за онзи ваш приятел, който не може да се концентрира или да заспи вечер? Това също може да се счита за симптом на депресия. Други признаци, за които трябва да внимавате, включват липса на интерес към доскоро любими дейности, трудности при вземането на решения, промени в навиците за сън и хранене, липса на енергия или мудност, чувство за вина или безнадеждност, и дори суицидни мисли.

Ако живеете с човек, който страда от депресия – вашата половинка или член на семейството – най-вероятно вече сте се сблъсквали с трудности в комуникацията и изобщо в съжителството с него, като: 

- Възприемате депресирания човек като неблагодарен или прекалено нуждаещ се от вашето внимание и грижи.
- Страхувате се да споделите притесненията си със страдащия от депресия.
- Имате чувството, че взаимоотношенията ви се разпадат.
- Изпитвате недоволство, тъй като само вие изпълнявате домакинските задължения.

Изкушението да кажете на любимия човек просто да се опита да види хубавата страна на нещата или да престане с неуместното поведение най-вероятно дебне от повърхността на съзнанието ви. В този случай д-р Катлин Смит съветва да си зададете следния въпрос: "Бихте ли казали нещо подобно на някой, който е наранен физически?".

Понякога е много трудно да си представим през какво точно преминава страдащият, освен ако самите ние не сме изпитали на гърба си симптомите на психично разстройство. Все пак живеем в свят, в който "5 лесни стъпки" се провъзгласява за решение на всички проблеми. Реалността обаче е много различна. Проблемите като ставането от леглото и отиването на работа, когато депресията връхлети, не могат просто да се преодолеят, като се приложат няколко лесни трика. Д-р Катлин Смит обяснява, че клишетата почти никога нямат ефект и сигурно ще бъдат посрещнати от любимия ви човек с раздразнение и враждебност.

Не се обезкуражавайте! Преодоляването на депресията е възможно и се наблюдава при много страдащи от афективното разстройство, но в никакъв случай не може да се нарече лесна задача. 

Какво може да направите вие, за да покажете подкрепа и да помогнете на вашия близък, страдащ от депресия?

Общувайте

Отделете време да комуникирате пълноценно с вашия близък. Уверете го, че разбирате какво представлява депресията – тя е афективно разстройство, а не личностен провал. Обяснете им, че не го смятате за слабохарактерен и знаете, че той не избира да се чувства по този начин.

Включете го в колкото се може повече дейности

Вместо да казвате "Трябва да излизаш по-често навън, така че днес ще излезеш от къщата", се опитайте да перифразирате думите си "Днес искам да изляза да се поразходя. Искаш ли да дойдеш с мен до парка или до книжарницата?". Ако вашият близък или роднина откаже, тогава не се опитвайте да го карате насила да прави каквото и да е било. Вместо това искрено ги похвалете дори за малките успехи, като същевременно избягвате да звучите саркастично.

Избягвайте обвиненията

Внимавайте как формулирате изреченията си, като използвате по-често изказвания от първо лице вместо от второ. Все пак има огромна разлика между "Грижа ме е за психичното ти здраве и искам да те видя как успяваш да постигнеш целите си" и "Никога не правиш нищо за себе си". Провокирането на реакция в страдащия може да изглежда като ефективен метод за момента, но най-вероятно няма да разреши проблемите в дългосрочен план. Много е възможно вашия близък с депресия вече да изпитва интензивни чувства за вина и да се самокритикува непрестанно.

Не забравяйте да полагате грижи и за себе си

Депресираните хора често биват възприемани от другите като егоцентрични. Истината е обаче, че целият им фокус и енергия са насочени към процеса за справяне с афективното разстройство. Затова е възможно да се наложи (когато усетите нуждата) да се обърнете към други приятели или членове на семейството за подкрепа и насърчение. Посещаването на психотерапевт или група за подкрепа може да бъде изключително полезен ресурс, за да научите повече за депресията, а и да усвоите положителни умения за справяне с вашите собствени трудности.

Ако не сте сигурни откъде да започнете, не спирайте да си напомняте да не губите надежда. По-голямата част от хората с депресия успяват да преодолеят разстройството с подходящото лечение, но процесът отнема време, търпение и обич. Неуспехите са част от пътя към живот без депресия, така че не се отказвайте, ако вие и вашият близък човек срещате пречки и поражения.

Източник: psycom.net / Framar.bg