Слънцето е вече силно, семействата прекарват по-дълго време сред природата, а подготовката за лятната почивка започна.

Повечето съвременни родители знаят, че трябва да пазят децата от лъчите на слънцето, защото рисковете понякога са повече от ползите. И, за да не провалят почивката на семейството още от първите дни, трябва да са изключително внимателни.

От каква възраст могат да водят бебето на море и как могат да го предпазят от лъчите? Има ли специални слънцезащитни продукти за най-малките? Как трябва да ги изберем и защо майката не бива да маже децата със собствения си слънцезащитен крем, разказва д-р Евгени Христозов от дерматологичен център Lege Artis.

Д-р Христозов, каква трябва да е защитата от слънцето за бебето? Идва сезон на отпуски и родителите обикновено планират море или планина за цялото семейство. Така че и бебето, въпреки съветите на лекарите, тръгва с тях.

Започвам с общата препоръка, колкото и тя да не допада на родителите – за бебета до 6 месеца е по-разумно да не бъдат излагани на директна силна слънчева светлина, а децата до 2 години е по-добре да не остават на плажа, освен ако не са облечени с широки, проветриви дрехи от плътни материи, с шапка, дълъг ръкав и панталон.

Добре е да се има предвид, че стандартната бяла тъкан за летни блузки спира едва около 20% от ултравиолетовите лъчи.

Това звучи доста крайно.

Детската кожа е лесно ранима. Лъчите на слънцето увреждат ДНК на клетките в кожата, а възстановяващите механизми в ранна възраст не са така усъвършенствани и развити, както при възрастни. Сигнал за увреда на клетъчната ДНК е зачервяването на кожата, дори то да е съвсем леко. 
Интересно е да се знае, че тенът, колкото и привлекателен да изглежда, е всъщност защитна реакция спрямо вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи.

Една често повтаряна мантра е, че децата не бива да се водят на плаж, когато слънцето е силно – от 10:30 до 16:30 часа. Бих искал да я напомня - пясъкът, водата, морето и другите светли повърхности отразяват голяма част от ултравиолетовите лъчи, като засилват тяхното въздействие върху кожата.

А какво се случва със синтезата на витамин D в кожата?

В зависимост от цвета на кожата са нужни минути излагане на слънце само на дланите, за да се синтезира дневната доза витамин D. За да може да се натрупа в организма, трябва излагането на слънце да бъде по-дълго или да се излагат по-големи участъци от кожата. Важното е да не се допуска изгаряне, а когато се допусне, да се лекува адекватно. Не трябва да забравяме, че съществуват и друг важен източник на витамин D – правилното хранене.

Как все пак родителите трябва да действат ?

Защитата не включва само употреба на фотозащитните кремове. Ние говорим за фотозащитно поведение. То включва предпазване не само на кожата, а предпазване на целия организъм от целия спектър на слънчевите лъчи – ултравиолетови, видими и инфрачервени. Тоест фотозащитното поведение включва предпазване на целия организъм и особено на кожата, очите и мозъка (от прегряване).

Вижте цялото интервю на страниците на Новите родители.