Всичко е различно след раждането! Тогава за жените настъпва щастлив, но и твърде сложен период: животът се развива по нов начин, появата на новия член на семейството внася значителни промени във всичко дотук, а майката се опитва да се възстанови колкото се може по-бързо. Всяка току-що родила жена иска бързо да си върне предишната форма, да бъде отново силна, здрава и хубава.

Какво трябва да има предвид, за да премине успешно и без усложнения през периода след раждането? Той, слава богу, е кратък, но изисква повече внимание, обяснява терапевтът Елена Кубратова и дава наистина добри съвети пред 9months.ru.

1. Не стойте седнали

В продължение на 3-4 седмици след раждането не е добре да стоите седнали, защото тъканите не са се възстановили напълно и трябва да избегнете разхлабването на шевовете. Нужно е да се придържате към тази препоръка, ако са ви направили епизиотомия (разрез между влагалището и ануса), или имате шевове - вътрешни и външни.

Снимка: Guliver/iStock

Все пак, на 5-ия – 7-я ден можете да сядате на тоалетната, а на меки дивани и кресла можете да сядате след около месец. В началото меките столове не са за препоръчване, защото при сядане върху мека повърхност се увеличава натискът върху перинеума. Ставането от леглото също трябва да бъде внимателно, като се облегнете първо на една страна, за да избегнете седналото положение. Важното е да ставате бавно и да не правите резки движения, а също и да кърмите, полегнали на една страна. Тези майки, които са родили без разкъсвания и епизиотомия и нямат никакви усложнения, както и тези след цезарово сечение, могат да сядат още на 2-я – 3-я ден след раждането.

2. Секс – не по-рано от 6-8 седмици след раждането

Много млади родители пренебрегват тази препоръка, но тя е важна за здравето на младата майка и, съответно – за благополучието на бебето. Желателно е възобновяването на секса след раждане да бъде не по-рано от 6-8 седмици, защото до това време повърхността на матката е една рана, а маточната шийка не се е свила напълно. През влагалището в матката може да проникнат инфекции и да се развие ендометрит – възпаление на лигавицата на матката. Освен това, ако на перинеума и коремната стена има шевове, е нужно да минат минимум месец и половина - два, докато се възстановят напълно.

В този период младата майка при секс често се притеснява, че я боли, тъй като естествената секреция на половите пътища е значително намаляла, ообено ако кърми, заради недостатък на хормона прогестерон и излишък на пролактин.

Снимка: Shutterstock

Не е за пренебрегване и вероятността от нова бременност, за която женският организъм още не е готов. Много двойки не се замислят за това, уверени, че е просто невъзможно това да се случи, особено, докато жената кърми. Действително, препятствие към следваща бременност е хормонът пролактин, отговорен за лактацията.

Ако майката кърми бебето, нивото на пролактин в организма ѝ е високо и това обезпечава отсъствието на овулация и невъзможността да зачене. При прекратяване на кърменето или при нерегулярно кърмене, например, когато премахвате нощното кърмене или детето преминава на изкуствена храна, концентрацията на млечния хормон постепенно се понижава.

Вижте целия текст на страниците на Новите родители.