Част от препоръките за отглеждането на деца, които вашите майки, дори по-големи сестри са давали, днес не важат.

Това е така, защото само за последните няколко години науката направи голяма крачка. Откритията преобърнаха буквално с краката нагоре тези „общоприети“, „железни“ правила.

„На дневен ред излязоха нови начини и методи за отглеждане на децата“, обяснява д-р Дженифър Шу, експерт на сп. Parents, цитиран от сайта deti.mail.ru

Детето в колата с гръб към движението до 2 г.

Допреди години експертите съветваха столчето в колата да се поставя така, че детето да е с гръб към посоката на движение, поне докато не стане на една година, или не стигне тегло 9 кг.

Това правило вече не важи.

Сега педиатрите съветват столчето да не се обръща и да остане в тази позиция, докато детето не навърши 2 години. Най-безопасното място за монтиране на столчето е по средата на задната седалка, с гръб към посоката на движение. В това положение натоварването на гърба, шията и главата се разпределя равномерно.

С биберона - смело и след 6-ия месец

Дълги години педиатрите отричаха използването на биберон-залъгалка след 6-ия месец. Последни проучвания сочат, че дори ако кърмите бебето, даването на биберон е препоръчително, защото намалява риска от синдрома на внезапна детска смърт.

Да този момент науката няма категоричен отговор за причините на внезапната смърт. Някои учени обаче са на мнение, че биберонът помага, защото държи дихателните пътища отворени, и този фактор на риск може да бъде изключен.

Не обезопасявайте дървеното легло

Меките възглавнички и облицовка от вътрешната страна на креватчето се слагат, за да предпазят главичката на детето от евентуален удар с дървенията.

Изследване на Американската академия по педиатрия през 2011 г. доказа, че всички тези допълнителни възглавнички от вътрешната страна на креватчето могат да доведат да задушаване на детето. Статистиката сочи, че през последните години смъртните случаи на деца, задушени от възглавнички, балдахини, завески, драперии и всякакъв род украшения са нараснали 3 пъти.

Днес педиатрите съветват да махнете от леглото всичко, което пречи на движенията на бебето, и в което то може да се заплете.

Давайте фъстъчено масло от първата година

Преди години педиатрите съветваха родителите да не дават на детето фъстъчено масло, преди да навърши 3 години. И то без никаква медицинска обосновка за тази препоръка. Знае се, че фъстъци,орехи и всякакви ядки са силен алерген, а в последните 20 години случаите на хранителни алергии при децата нараснаха двойно.

Продължава на страницата на Новите родители