Откъде произхожда инфлуенцата и още 5 любопитни факта
Как се става рус
Знаете ли, че... тъмната коса може да стане руса или червена по естествен път след период на силен глад? Причина за това е дефицитът на белтъци, който се появява в организма и влияе на образуването на пигментите. Но все пак, ако желаете да се изрусите, е по-добре да отскочите до фризьора.
Четири минути на ден
Знаете ли, че... типичната брачна двойка прекарва само по четири минути на ден насаме? Според статистиката това е така заради начина ни на живот – работата, хобитата, децата и най-вече телевизорът ни лишават фатално от така необходимите минути интимност.
Обонянието е „стерео”
Знаете ли, че... човешкото обоняние е „стерео”? Ароматните сигнали преминават през всяка ноздра и отиват към различни мозъчни центрове. Така човек може да определи откъде идва миризмата на вкусен обяд например.
Продължителността на живота
Знаете ли, че... продължителността на живота при топлокръвните бозайници се определя от тяхната големина? Според този закон човешкият живот би трябвало да се нарежда между този на козата и коня, тоест между 10 и 30 години. Ние обаче сме се научили да се пазим от болести и хищници. Затова с хода на еволюцията средната продължителност на човешкия живот е достигнала 76,3 години при жените в България и 69,2 – при мъжете.
Откъде произхожда инфлуенцата
Знаете ли, че... официалното название на грипа – инфлуенца, произхожда от италианската дума influentia (влияние)? Това е отзвук от средновековното вярване, че грипът се причинява от неблагоприятно разположение на планетите, звездите и луната. Тяхното висше влияние според старите европейци било единственото, което можело да причини такива повсеместни епидемии.
Науката за целувките
Знаете ли, че... науката, която изучава целувките, се нарича филематология? Името произхожда от гръцката дума за целувка philema. Според тази наука най-нежното доказателство за обич освобождава в организма ни химикали, които съществено намаляват нивата на „стресовия” хормон кортизол.