Първата година след раждането на бебето е изпитание за издържливостта и за двамата родители. Всички знаят колко е тежко на майката, но и на бащата никак не му е лесно, затова, постарайте се да не му казвате следните няколко фрази, съветва detstrana.ru. Кой иска конфликти?!

1. „Подарих ти всичко! Родих ти дете, мъчих се, жертвах външността си, здравето, а ти…“

Разбира се, че бременността и раждането са тежки, но сложете ръка на сърцето си – нима мъжът ви е виновен за това? Такива са природните закони, ражда жената. Фразата „подарила“ също е спорна – подаръкът всъщност е и за двамата родители. Но обвинителнтия тон включва у мъжа два режима – този на самозащита и „нищо не чувам и не искам да чувам“.

2. „На теб ти е лесно – излизаш сутрин на работа и си идваш късно, а аз съм сама с детето по цял ден...“

Популярно обвинение и също толкова странно и лишено от логика – ако мъжът ви си остане у дома, кой ще печели пари? Разбира се, младите майки имат друго предвид, а именно: „На мен ми е тежко и трудно сама, бъди по-внимателен с мен, когато си дойдеш.“ Така е по-добре да се изразите, нали?

3. „Защо аз знам къде стоят пелените, а ти – не?“

Ами, логично е майката да знае къде стои всичко, свързано с детето – памперсите, мокрите кърпички, картофеното пюре… И справедливият ѝ гняв се надига, когато любимият ѝ мъж и баща на детето за пореден път пита къде е лъжичката, шапката му и световната справедливост.

Но ако не търсите повод за скандал, а искате резултат, просто му обяснете къде стоят пелените и всичко, което не знае, или се прави, че не знае. А когато го оставяте насаме с детето, оставете му списък, може и с карта на това кое къде стои.

Прочетете останалата част от материала на сайта на Новите родители.