Работници се потяха в задушна жега, а ученици останаха вкъщи във вторник, след като ранна лятна гореща вълна обхвана голяма част от Европа. Най-тежко беше във Франция, която регистрира най-горещия ден в историята си.

Училища и туристически обекти затвориха по-рано, а железопътни компании отмениха курсове, след като няколко държави обявиха червени предупреждения за голяма част от територията си заради рекордната жега.

„Става все по-непоносимо, горещо е“, каза Вадим Бобу, 31-годишен строителен работник на обект в Париж.

Но „нямаме избор, трябва да плащаме сметките“, добави той.

Франция, най-тежко засегнатата страна, преживя във вторник най-горещия си ден от началото на измерванията през 1947 г., съобщи националната метеорологична служба. Това се случи след нощ, която също влезе в историята като най-горещата, регистрирана някога в страната.

Националният температурен индекс – средна стойност от дневните и нощните температури в 30 метеорологични станции – достигна 29,8 °C, посочи Météo-France, като се позова на предварителни данни.

Научните изследвания показват, че повтарящите се горещи вълни са ясен белег за глобалното затопляне. Учените предупреждават, че те ще стават по-чести, по-продължителни и по-интензивни заради изгарянето на изкопаеми горива от човешката дейност.

В испанската столица Мадрид 50-годишната домакиня Кармен Лоайса разказа, че жегата ѝ докарва главоболие и че се старае да не повишава тон на децата си.

„Но жегата ми влияе, смазва ме“, каза тя.

Жегата като риск за здравето

Почти цяла Испания беше под предупреждение за високи температури, а в части от юга и севера беше обявена най-високата степен на тревога за „извънредна опасност“, съобщи националната метеорологична агенция AEMET.

Както и в редица други страни, властите призоваха хората да обръщат специално внимание на уязвимите групи, да пият вода и да избягват физическо натоварване в най-горещите часове на деня.

За част от работещите обаче нямаше друг избор, освен да останат под палещото слънце.

Валентин Фернандес, който работи по премествания, каза пред AFP, че прекарва „ужасно време“, докато превозва мебели и кашони в Мадрид, където температурата достигна 38 °C.

„Когато слънцето започне да те пече, имаш чувството, че умираш. А в камиона е двойно по-зле… ужасно е“, каза той, докато потта попиваше в ризата му и се стичаше от носа му.

Липсата на климатизация в някои испански болници накара синдиката на медицинските сестри SATSE да излезе с позиция, в която осъди условията, застрашаващи служители и пациенти.

Температурите „достигат и надхвърлят 30 °C в отделни зони“ на болничните сгради, посочи синдикатът. Оттам отбелязаха, че властите са препоръчали единствено прозорците да се затварят, а щорите да се спускат колкото е възможно повече.

Министерството на здравеопазването на Италия обяви червен код за гореща вълна в 15 града, сред които Милано и Рим.

В Милано и Торино имаше прекъсвания на електрозахранването заради рязко увеличеното използване на климатици.

Затварят училища във Великобритания

Мощна маса горещ въздух от Северна Африка беше обхванала Западна Европа, каза пред AFP Себастиен Леас, синоптик във френската метеорологична служба Météo-France.

Студен фронт край Португалия „действа като топлинна помпа, която изтегля нагоре топъл въздух“, обясни той.

„На височина системите с високо налягане притискат тази топла въздушна маса, а когато компресираме топла въздушна маса, всъщност я правим още по-гореща.“

В Англия десетки училища приключиха занятията по-рано във вторник и трябваше да останат затворени още два дни.

„Повечето от нашите сгради не могат да бъдат охлаждани достатъчно, а навън почти няма сянка“, съобщи училище в югоизточното графство Бъкингамшър.

Британската метеорологична служба Met Office издаде рядко червено предупреждение за жега – едва второто подобно – за части от Централна и Южна Англия за сряда и четвъртък.

Температурите може да достигнат 40 °C – ниво, безпрецедентно за този период от годината. Главният учен на Met Office Стивън Белчър определи тази перспектива като „отрезвяваща“.

Железопътната линия, която свързва Североизточна Англия с Лондон, издаде предупреждение „не пътувайте“.

„Задушаваме се“

На кризисна среща министър-председателят на Франция Себастиен Лекорню заяви, че 40 души, повечето от които млади, са се удавили от началото на горещата вълна на 18 юни.

В Германия полицията съобщи в понеделник, че през уикенда петима души са загинали при инциденти по време на плуване.

В Париж някои туристи казаха, че посещението им се е превърнало в изпитание.

„Задушаваме се по улиците, задушаваме се в метрото и се задушаваме дори в жилището под наем“, каза 45-годишният американец Джон Бийлър, който беше в града със съпругата си.

Работници в предприятие на автомобилния производител Stellantis край френския град Мюлуз заявиха, че от вторник до неделя ще приключват смените си по-рано в знак на протест срещу условията на труд в изпепеляващата жега.

„Температурите в някои цехове са близо до 38–40 °C“, каза синдикалният представител Салах Келтуми.

„Стоиш там и сглобяваш части, а около теб има хора, които са дошли изтощени, защото предната нощ не са могли да спят нормално.“

Австрия, Полша, Унгария и Хърватия също издадоха предупреждения за опасни горещини в части от територията си.

Службите за спешна помощ в Унгария и Словения съобщиха за възрастни хора, които са потърсили помощ.