Родителите сме готови на всичко, за да са добре децата ни – това, както и фактът, че теориите и съветите за модерно възпитание, давани от хиперактивни приятелки и незнайни „специалисти“ се множат като зайци, ни карат да прекаляваме и в стремежа си да дадем най-доброто, да постигнем обратното. Ето кои сред новите тенденции за възпитание, според uaua.info, могат да навредят на децата ни:

Когато спортът не е здраве

Още от първите месеци след раждането много майки ентусиастки записват бебенцата на масаж, плуване и динамична гимнастика. Но манията за дете шампион, когато се изроди в нездрава амбиция, може да доведе до дефекти в развитието. А натискът върху незрялата детска психика заплашва да ги превърне в перфекционисти и егоисти, когато пораснат.

Диета за новородени

Някои майки се страхуват до такава степен, че детето им ще е с наднормено тегло, че предприемат безумни действия. Например, опитват се да не дохранват детето с кърма, като се дърпат от него, преди да се е наяло, или ако е на изкуствено мляко, слагат по-малко от предписаното количество. Обаче не си дават сметка за последствията, а и когато детето поотрасне и започне да се движи активно, бузките ще изчезнат. Или не са наясно, че правилното хранене е един от най-важните фактори да здравословното състояние на детето, а какво е правилно може да каже педиатър и диетолог.

Лишаване от внимание

Работният ден на новите родители се разтяга до късно през нощта – животът е такъв, пък и технологиите го позволяват. Ако не е работата, то социалните мрежи оплитат майката и таткото като в паяжина и така децата, лишени от внимание, са оставени сами на себе си. Но нито едно семейство, нито един човек не е станал по-щастлив, когато живее в самота.

Хиперопека

Постоянното желание да обгрижваме детето се „отплаща“ в не толкова далечно бъдеще с развитие на комплекси и страх. „Ако мама не е до мен, не мога да направя нищо сам“ е сред мислите, които са типични за деца, отгледани от хипергрижовни родители.

Конкурсна програма

Конкурси за красота, за млади вокални изпълнители, шоу състезание – талантът на детето би могъл да блесне на най-различни форуми. Но когато водите наследника си на тях, не забравяйте, че не всички са готови да се възхищават на способностите му така, както правят това най-близките му хора. Резултатът за хлапето може да бъде силен стрес, депресия, хранително разстройство, анорексия…

Така, уви, и най-грижовните родители лично могат да разрушат щастливото детство на собствените си синове и дъщери. Поддържайте баланса, вслушвайте се в желанията на детето си, отделяйте му внимание колкото се може повече и не забравяйте, че щастливото детство не се измерва с тренировки и медали, а с усмивки и хубави спомени от него.

Източник: Новите родители