В борбата срещу умората, стреса и недостатъчния сън мощен съюзник е магнезият, твърдят експерти от компанията за природни здравословни продукти BetterU.

Този минерал играе роля в над 300 биохимични реакции в тялото, например за правилно функциониране на мускулите, за здрави кости, за регулиране на кръвното налягане. 
Адекватното количество магнезий допринася за регулиране и на цикъла на съня и подпомага качествената почивка. Елементът съдейства и за понижаване на "стресовия" хормон кортизол, който може да попречи на заспиването. В добавка към това, помагайки за отпускането на мускулите, магнезият предизвиква спокойно "сънливо" усещане.

Хората, които постоянно се оплакват от умора, стрес и недоспиване, могат да се възползват от чудодейните свойства на минерала, приемайки го под формата на хранителни добавки или чрез храни като зелени листни зеленчуци, варива, ядки, пълнозърнести продукти, черен шоколад. 

Предишни изследвания показаха, че магнезият играе ключова роля и в битката с депресията.

Минералът вече бе свързан и с по-ниски нива на възпаление и подобряване на депресивни състояния. Но сега контролирани клинични тестове, проведени на случаен принцип, установиха, че ефектите на магнезиевия хлорид са значително по-силни в положителното повлияване на депресията в сравнение с “ефектите” на плацебо медикаменти.

За целите на изследването екипът от учени е подбрал за участници 126 души с леко до умерено депресивно разстройство. На тях са били давани 248 милиграма магнезиев хлорид всеки ден в продължение на 6 седмици. След само две седмици някои от положителните ефекти на минерала са били ясно видими за учените. А след изтичане на периода от 6 седмици онези участници, които са взимали магнезий, са демонстрирали ясни и клинично значими подобрения в състоянието си.

Приемането на добавката не е било свързано с никакви странични проблеми и не са били регистрирани никакви разлики във влиянието му при различните полове, при хората от различни възрастови групи, при онези, които вече са взимали антидепресанти и онези, които не са. Повече от половината от участниците са продължили да взимат магнезий и след като е приключило изследването.