Медицински екип обяви, че е успял успешно да имплантира тъкан от човешко ухо. Това, което е уникалното в случая е, че ухото е създадено с клетки на самата пациентка в машина за 3D биопринтиране.

Според „Ню Йорк Таймс“ става дума за 20-годишна жена, страдаща от състояние, засягащо дясното ѝ ухо и наречено микротия. Новото ухо е принтирано по такъв начин, че да си пасва 1:1 с лявото ѝ.

Микротията представлява вродена малформация, при която ушната мида е недоразвита. Когато ушната мида е напълно неразвита, състоянието се нарича анотия. Аномалията може да бъде унилатерална или билатерална. Честотата е 1 случай на 8-10 000 раждания. При унилатералната микротия е по-често засегнато дясното ухо, отколкото лявото. Микротията не е животозастрашаващо заболяване. То обаче може да предизвика дълготрайни психични проблеми и разстройства на настроението.

За момента съществуват два начина, по които ухото на хора с микротия може да бъде реконструирано – чрез ребрен хрущял или чрез изкуствен имплант. За съжаление, тези методи вървят ръка за ръка с множество ограничения и са трудни за осъществяване. Освен това много малко хирурзи са обучени да ги извършват.

В момента обаче регенеративната медицинска компания 3DBio Therapeutics (3DBio), в сътрудничество с Microtia-Congenital Ear Deformity Institute, провежда фаза 1 /2a на своите клинични изпитвания, които имат за цел да оценят безопасността и ефективността на импланта. В текущата фаза участват 11 пациенти и тя все още не е приключила. Освен това компанията не е разкрила и технически подробности за процедурата, тъй като всичко се намира в твърде ранен етап на проучвания. Федералните регулатори обаче са разгледали схемата на протичане на изпитването и са постановили изключително стриктни производствени стандарти. Веднъж щом изследването приключи, данните от него ще бъдат публикувани в медицински журнал.

В най-общ план обаче лекарите извличат хондроцити (клетки, свързани с нарастването на хрущяла). от засегнатото ухо на пациента. Те се отглеждат в специализирана клетъчна култура и се смесват с биомастило. Впоследствие биомастилото се оформя от 3D биопринетер в жив имплант с формата на незасегнатото ухо на пациента.

Този имплант е обгърнат от биоразградима обвивка, която предоставя структурна поддръжка и той се имплантира в пациента. Впоследствие въпросната обвивка се абсорбира от тялото с течение на времето. В края на краищата имплантът ще се развие напълно и ще изглежда и функционира досущ като истинско ухо.

Тази процедура е извършена от екип, ръководен от Артуро Бонила, водещ ушен хирург, специализирал в микротия. Един ден тя би могла да се използва за лечението и на други редки заболявания на ухото или дори при различни травматични наранявания.

Източник: IFLScience