Какво представляват феромоните и как влияят при избора на партньор?

Феромоните са хормони, които играят ролята на сексуална примамка при животните и хората. В превод от старогръцки „феромон“ означава „носител на възбуда“. В човешкото тяло е установено наличие на разнообразни феромони. Двата най-важни от тях са мъжкият невротрансмитер андростенон, който се образува в подмишничната ямка при потене, и женският копулин, който се отделя заедно с вагиналния секрет.  Противоположният пол възприема несъзнателно тези примамващи субстанции чрез т.нар. вомероназален или Якобсонов орган, разположен между устната и носната кухина. От този около един сантиметър дълъг обонятелен орган феромоните се препращат директно към мозъка, където отключват съответно сексуално привличане или отблъскване. Така феромоните служат като химичен мост между два индивида.

Как феромоните се отразяват върху връзката?

Освен зрителните, и обонятелните дразнения (възприети през носа) отговарят за това дали ще се почувстваме привлечени от някого, или не. Всеки човек има специфична миризма, която се възприема различно. Изследователите са установили, че най-атрактивни за жените са мъже, чиито феромони сигнализират за коренно противоположна имунна система. Така при съвкупление те осигуряват по-висока вероятност за зачеване, както и по-голямо генетично разнообразие.

Този естествен подбор при избора на партньор може да бъде опорочен, ако жената приема хормони. Така например има вероятност хапчето против забременяване да подведе сетивата на жената и да й внуши, че мъж със сходна имунна система е подходящият й партньор.  В най-лошия случай тази грешна информация може да попречи на двойката да има деца или да доведе до спонтанни аборти, смята генетикът Керъл Обър от Чикагския университет. Също така бебето на двама родители с много подобни биохимични показатели може да си изгради по-слаба защита срещу болести.

Когато двойката започне да използва противозачатъчни едва по време на партньорството, за да предотврати нежелана бременност, може да стане така, че за жената изведнъж да стане отблъскваща миризмата на мъжа и така хапчето да се превърне в убиец на интимните отношения.

Освен това малко преди овулация в тялото на жената се променят два решаващи фактора за избора на партньор: тя произвежда увеличено количество от феромона копулин и така привлича по-силно срещуположния пол. В добавка изведнъж започва да намира за привлекателни мъже, които по-скоро биха я отблъснали през останалите дни от цикъла й, и така може да се заблуди относно бащата на евентуалното си потомство.

От всичко казано дотук следва, че подходящия партньор ще намери онзи, който има добро обоняние и сам излъчва приятен феромонен аромат. Поне от този принцип се ръководят организаторите на феромонни партита, които карат участниците да душат вмирисани на пот фланелки (носени три нощи!). Ако при този обонятелен тест съхранените в пластмасови пликове дрешки предизвикат положителна ответна реакция, миришещият и излъчилият феромоните се запознават. Така изборът на партньор се осъществява по абсолютно ирационален начин и въз основа на биохимична съвместимост.

Междувременно производителите на парфюми все повече залагат на феромони и предлагат сексуалните примамки за пръскане. Все още не е научно доказано обаче дали уханията имат ефект.

Адаптация: Цветелина Велчева