Може ли да има хитруване в гребането? Възможно е, но отговорността носят самите състезатели и те рискуват дисквалификация. На започващото утре световно първенство по гребане за мъже и жени до 23 години в Пловдив всички отбори започнаха задължителното претегляне на лодките преди стартовете.

„Целта е състезателите да имат еднакви условия, така че победата да се дължи на качествата на спортиста, а не на параметрите на лодката”, информира Манола Маринаи, арбитър по претеглянето на лодките.

Световната федерация по гребане (FISA) е въвела стандартни тегла за различните видове лодки, които са добре известни на производителите на спортната екипировка. Това обаче не означава, че няма по-леки лодки.

„Когато има разлика задължително правим и второ измерване, за да покажем на треньора и на състезателите, че лодката не е стандартна – обясни Маринаи. - Тогава даваме на отборите допълнителна тежест до стандартното тегло на лодката и те я поставят на избрано от тях място в нея. Тежестта се закрепя неподвижно.“

Според правилата на FISA част от лодките се теглят отново по жребий след състезанието от съдийското жури и ако отборът е махнал допълнителните тежести, лодката се декласира. В гребането е така - състезателите отговарят за изправността на своята лодка. Те могат да я теглят по всяко време (извън състезанието) на везните, които ползват и съдиите.

Най-леката лодка е скифът (единичната лодка скул) и тя не може да бъде по-лека от 14 кг. Двойката скул не може да тежи по-малко от 27 килограма, колкото е и минималното тегло на  разпашната двойка, при която всеки гребец гребе с едно гребло. Двата типа четворка скул може да тежи не по-малко от 52 кг, разпашната четворка - 50 кг  и осморката - 96 кг.

Техническият екип на Манола Марини започна да поставя и задължителният GPS-и, с който става прецизното измерване на времената на състезателните лодки, включително на междинните дистанции от 500, 1000, 1500 м и на финала на 2000 м. Устройството се поставя на точно определено място на носа на лодката и след всяка състезателна серия се сваля и се поставя на следващите лодки.

Състезателите също минават на кантара, но това са само гребците  от леката категория мъже и жени. За разлика от лодките спортистите се теглят преди да влязат на вода. Според правилата на  FISA и състезателите от леката категория, и състезателите от стандартната категория, карат едни и същи лодки. В този смисъл на леката категория гребци им е малко по-трудно, отколкото на останалите.

На кантара се качват и рулевите състезатели (кърмчиите) - тези, които управляват лодката. Тяхното тегло не може да бъде по-малко от 55 килограма и при нужда отново се добавя допълнителна тежест в лодката, така че отборите с по-леки рулеви да нямат предимство. От последната олимпиада правилата са сменени и сега рулеви в лодката може да бъде както мъж, така и жена, независимо от пола на гребците. Тази промяна ще важи сега и за световното първенство в Пловдив.