Родителите трябва да научат децата си на много важни житейски уроци, но безспорно един от най-важните е да ги направят самостоятелни, уверени и независими. Трудна работа обаче. А защо е трудна? Отново заради родителите, които вземат всички решения вместо децата си, които ги държат възможно най-близо до себе си колкото се може по-дълго. Не е лесно да виждаме, че децата ни растат и имат все по-малко нужда от нас, но това е красотата на живота. Свършили сме си работата като родители, когато видим децата си успели, уверени, независими и щастливи.

Ето как можем по-безболезнено и неусетно да ги направим по-самостоятелни:

1. Оставете детето да води пътя.

Като начало на по-кратки разстояния. Например на връщане към колата или към вкъщи. Дръжте го за ръка, но нека то да казва накъде да завиете, накъде да продължите. По този начин проверявате и паметта им. По този начин им засвидетелствате и доверие, а те от своя страна се чувстват по-самостоятелни, горди, независими. 

2. Уверете се, че детето ви знае пълното си име.

Много деца в училище не знаят пълното си име. Тогава става проблем, когато имената на децата се повтарят, а те не знаят фамилиите си. Някои дори не знаят и пълното си първо име, защото постонно са ги наричали на галено. Ето нещо съвсем лесно и важно, което можете да направите – постарайте се детето да научи пълното си име, преди да тръгне на училище.

3. Подредете дома си така, че детето да стига всичко.

Начинът, по който е организиран домът ви, влияе върху развитието на детето. Ако искате то да може да изпълнява задачи безопасно и безпрепятствено, най-вероятно е добре да поставите салфетките, дрехите, водата на места, които са достъпни за детето. От време на време го молете да ви донася по нещо.

4. Не им напомняйте постоянно.

Ако постоянно им напомняте какво имат да правят, децата несъзнателно започват да разчитат все повече на вас и все по-малко на себе си. нека сами си изградят метод за запомняне и напомняне какво трябва да свършат. Опитайте се да дадете инструкции веднъж и после да ги оставите да се оправят сами.

5. Давайте възможност за избор.

Ако детето ви иска лакомство например, което се състои от малки парчета (бонбонки или нещо подобно), попитайте го колко на брой иска – например 3 или 5 бонбончета. Най-вероятно ще изберат по-голямата бройка и ще се чувстват така, сякаш са постигнали успех. По този начин придобиват повече увереност. За по-здравословно предложение нарежете портокал на парченца и задайте същия въпрос.

Също така е важно да говорите с тях като с възрастни. Обяснете им от малки каква е стойността на парите, какво означават кредитните карти и т.н.

6. Насърчавайте самостоятелната игра.

Можете да насърчавате детето да играе самостоятелно едва след навършване на една годинка. Първо започнете с няколко минути, в които го оставяте да се занимава самО. Постепенно увеличавайте времето, за да може на 3-4-годишна възраст, когато се събужда рано-рано сутринта, да може да си играе, вместо да идва да ви буди и да търси внимание и компания. С времето детето ще заобича това време, в което се забавлява със свои си неща, и ще продължи да го прави, когато го превърне в навик.

Ако не сте сигурни как да се справите с малкото в ученето на самостоятелна игра, може да започнете да го водите с вас в кухнята например, докато приготвяте вечеря. Дайте му купа, бъркалка и лъжици – гарантирани 10 минути забавление. Нататък използвайте въображението си.