Преди време една реклама на Pantene беше станала вирусен хит. Освен че подчертаваше безупречната и пракрасна коса на актрисите, тя включваше множество ситуации, в които жените се извиняват без причина – речеви тик, който се е превърнал в част от всекидневното общуване. 

Става ясно, че жените няма нужда непрекъснато да се оправдават. Но докато я гледах, осъзнах ужасната истина: аз също правя това, извинявам се непрекъснато, пише Тори Пейс за Business Insider.

Тя представя списък с причините, поради които жените (и не само те) често се извиняват и какво можете да кажете вместо това. 

1. За да демонстрирате съпричастност и съчувствие

Много хора, не само жени, използват думата „съжалявам“, за да изразят съчувствие. Въпреки че е добродетелно и учтиво да изразите съпричастност към колегите си, извиненията за случайни обстоятелства в света е ненужно и може да се избегне. 

Има други начини да покажете разбиране или да установите взаимоотношения на доверие с колегите си. Това вероятно е един от най-лесните начини да премахнете думата „съжалявам“ от репертоара си. Има толкова страхотни алтернативи.

Вместо: „Съжалявам, че закъсня заради ужасния трафик в Ню Йорк“

Опитайте: „Сигурно е било изнервящо да бързаш в този ужасен трафик.“

2. За да запълните въздуха

Подобно на думи като „ъ-ъ“ и „значи“, „извинете“ понякога се използва за запълване на празно пространство в разговора. Може да сме нервни или просто да избърборим нещо, докато устата настигне ума. Във нито един от тези случаи няма нужда да се извинявате. 

Вместо: Ние трябва първо... извинетe... да получим правилните данни от Франция.
Опитайте: Ние трябва първо... (пауза, тишина)... да получим правилните данни от Франция. 

3. Да прекъснете

Повечето момичета са възпитавани да бъдат безупречно учтиви във всеки един момент. За да намерите заместител е важно да познавате средата си. 

В зависимост от културата на организацията, типа среща и хората на нея, прекъсването с извинение може да понижи статута ви, особено ако другите не го правят. Слушайте как колегите ви се намесват в срещата и избягвайте да започвате с извинение, освен ако всички други не го правят.

Вместо: „Извинявам се, че ви прекъсвам...“
Опитайте: „Бих искал/а да добавя (попитам) ...“ или „Чудесни предложения, бих добавил/а...“

Вместо: „Извинете, имате ли минутка?“
Опитайте: „Бихте ли ми отделили минутка?“