На Земята има почти 200 държави и на знамето на нито една не откриваме лилавия цвят. В рамките на човешката история този цвят никога не е бил използван, за да представи цивилизация, кралство или империя. 

Какво му е на лилавото? Днес е толкова популярно. Защо нито една държава не го използва в знамето си?

Оказва се, че причината не е естетическа, а икономическа... 

Векове наред оцветяването с лилаво е струвало повече от злато. Багрилото, използвано за производство на лилаво платно, идва от морски охлюв, известен като Bolinus brandaris, който живеел само по бреговете на древния финикийски град Тир (съвременен Ливан).

Тъй като се e срещало рядко и се е добивало трудно (за няколко грама багрило били нужни над 250 000 охлюва), лилавото се е свързвало с кралските особи, сила и власт. Неслучайно лилавото е известно и като кралски цвят.

Това е и причината, поради която липсва лилаво върху знамената на държавите по света. Защото е било твърде скъпо да се произвежда.  

Не трябва да прибързваме обаче и да отписваме лилавия цвят . След 1900 г. са създадени няколко нови знамена, които имат лилави елементи (Никарагуа и Доминика). На флага на Втората испанска република (1931-1939) също откриваме лилаво.

Повече по темата можете да научите във видеото по-долу (налични са субтитри на български).