Gallery
ОТГОВОРИ

1. Ефект на Безолд. По-малките квадрати са еднакъв размер. Те изглеждат така, защото един цвят се възприема различно в зависимост от връзката му със съседни цветове.

2. Хоризонталните линии са прави, въпреки че не изглежда така. В тази илюзия вертикалните зигзагообразни квадрати нарушават нашето хоризонтално възприятие.

3. Изглежда, че кръговете се движат, въпреки че са статични. Това се дължи на познавателните ефекти на взаимодействащите цветни контрасти и позицията на формата.

4. Тази картина е невъзможна реалност, която съдържа и някои субективни контури - като този триъгълник. Можем да видим бял триъгълник, въпреки че всъщност той не е нарисуван. Този ефект е известен като субективен или илюзорен контур. Контурът на триъгълника се създава от формите около него.

5. Видяхте ли рибата в друг цвят? Току-що сте преживели последващо изображение. В ретината на очите ни има три вида цветни рецептори, които са най-чувствителни към червено, синьо и зелено. Когато се взираме в определен цвят твърде дълго, тези рецептори се уморяват. Когато погледнем друг фон, те вече не работят правилно и информацията от различните цветни рецептори не е в баланс.

6. Двете хоризонтални линии са с еднаква дължина, въпреки че изглеждат различни. Зрителният ъгъл намалява с разстоянието, така че мозъкът автоматично възприема обектите на по-далечни разстояния като по-малки.

7. В тази мрежа няма сиви точки. Появяват се "призрачни" сиви петна, които изчезват, когато ги погледнем директно. Тази илюзия може да се обясни с неврален процес, протичащ във визуалната система, наречен странично инхибиране - способността на активен неврон да намалява действието на своите съседи.

8. Илюзия на Ебингхаус. Двата оранжеви кръга са с еднакъв размер, въпреки че този отляво изглежда по-малък. Това изкривяване може да бъде причинено от размера на околните кръгове или от разстоянието им до централния кръг.

Снимка: SUPHANAT KHUMSAP / Shutterstock