Северният ледовит океан е като последно депо за милиарди пластмасовите отпадъци, които плават на север към Атлантическия океан. Океаните в света са пълни с милиони тонове пластмаса - бутилки, торбички, играчки, мрежи за риболов и много други и понякога много малки частици. Целият този боклук се отправя към Арктика, сочат резултатите от изследване, цитирано от Франс прес и БТА. 

Група изследователи от Университета Кадис в Испания и няколко други институции показват, че океанските течения носят парчетата пластмаса главно към Северния Атлантически океан, към моретата на Гренландия и на Баренцово море, Те остават там по повърхността на водата, зазидани в морския лед, а вероятно и по дъното на океана. 

Тъй като заради климатичните изменения морският лед в Арктика намалява, придвижването към тази все още изолирана част на света става все по-лесно. В резултат на това, пластмасовото замърсяване, което е нараснало значително в световен мащаб от 1980 г. насам, може да се разпространи още по-широко в Арктика през следващите десетилетия, според учените. 

Андрес Косар Кабаняс, водещ автор на изследването и професор по биология в университета в Кадис, е бил изненадан от резултатите и притеснен за възможните тенденици. "Човечеството не разбира напълно последствията, които изпозлването на пластмасата оказва върху нашите океани. Особено в една екосистема като тази, която е твърде различна от всяка друга на Земята", споделя той. 

Всяка година около 8 млн. тона пластмаса попада в океаните. Учените смятат, че замърсяването може да е достигнало 110 млн. тона пластмасови отпадъци в океана. Смята се, че те се струпват на големи площи, особено в субтропичните течения, които ги събират в средата на океаните. Изследователите смятат, че това са само около един процент от световното пластмасово замърсяване в световния океан. Друго депо за този боклук е Северният ледовит океан, най-вече Баренцово море, край бреговете на Северна Русия и Норвегия. 

Прочетете целия текст в Мениджър Нюз.